The Wall Street Journal: Україна створила «церкву без Путіна»

Україна оголосила про створення національної православної церкви, незалежної від Росії, позбавивши Кремль інструменту, який він століттями використовував для домінування над своїм сусідом. Священики з трьох основних православних церков країни зібрали в суботу в Софійському соборі, у храмі 11-го сторіччя, «об’єднавчий собор», щоб обрати лідера УПЦ КП, пише Джеймс Марсон з WSJ.

Створення церкви – це значна перемога орієнтованого на США президента України Петра Порошенка, чия армія веде військовий конфлікт проти Росії та сепаратистів на сході України протягом чотирьох з половиною років. Порошенко, який прагне переобрання у березні, привітав результати церковної ради як «звільнення від російського впливу», вказує WSJ.

«Це церква без Путіна, – сказав Порошенко присутнім біля собору кільком тисячам українців, маючи на увазі російського президента. – Це церква без молитов за російський уряд та російську армію. Тому що російський уряд та російська армія вбивають українців».

Священики з УПЦ Московського Патріархату, який протягом століть претендував на панування над Україною, головним чином тримались подалі від зборів, але двоє були присутні на соборі.

За розкол у другій за величиною християнській деномінації російська церква засудила рішення головного лідера православ’я, Вселенського патріарха Варфоломія I, надати Україні власну церкву. На знак помсти РПЦ призупинила спілкування із Вселенським патріархатом у жовтні.

Як зауважує WSJ, лідер нової української церкви митрополит Єпіфаній у наступному місяці вирушить до Стамбула, де перебуває Варфоломій, щоб отримати томос про автокефалію. Єпіфаній вийшов з Київського Патріархату – організації, яка відокремилась від Російської Церкви після того, як Україна стала незалежною, але була відкинута світовим Православ’ям.

Московський Патріархат залишався найпопулярнішим та сильним навіть після того, як Україна проголосила незалежність від Радянського Союзу у 1991 році. Але Київський Патріархат придбав популярність за останні роки на тлі гніву з приводу анексії Росією Криму у 2014 році та військових інтервенцій на сході України. Урядовці України звинуватили Московський Патріархат у підтримці Росії в конфлікті, який ця церква заперечує.

Тисячі людей з усієї країни у морозну погоду годинами стояли на площі біля Софійського собору з раннього ранку. Вони слухали політичні промови, молитви групи військових священиків та виступи музикантів, що грали на бандурі – традиційному українському струнному інструменті.

З настанням темряви незабаром після п’ятої години вечора задзвонив дзвін собору, і Порошенко вийшов на сцену з митрополитом Єпіфанієм. «Це день нашої остаточної незалежності від Росії», – сказав Порошенко під вигуки «Слава!» і «Дякуємо!», пише WSJ.

 

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *