The Times: Кремлівські боти сіють страх на Заході щодо ГМО-культури та вакцин

Російські пропагандисти намагаються впливати не тільки на політику у західних країнах, але й на щоденне життя європейців, підігріваючи різноманітні теорії змови, пише Ріс Блеклі, науковий кореспондент The Times у своїй статі.

Так, соціальні ЗМІ, що фінансуються Кремлем, спровокували острах щодо західних харчових та водних ресурсів.

Блеклі зазначає, що багато твітів, опублікованих акаунтами російських активістів, розглядають генетично модифіковані (ГМО) продукти як небезпечні. Також ведуться активні напади на компанії, які займаються цією технологією. Більшість акаунтів маскуються під жителів Заходу. Експерти заявляють, що такі прояви є частиною великої кампанії поширення дезінформації на Заході.

Акаунти, які, як відомо, контролювалися «фермою тролів» (англ. Trollfarm — Організація, чиї співробітники чи учасники намагаються створити конфлікти та заворушення в онлайн-спільноті, публікуючи навмисне запальні або провокаційні коментарі) та пов’язані з Кремлем, опублікували безпідставні факти щодо зв’язку між ГМО-культурами та аутизмом.

Десятки акаунтів також сіяли сумніви з приводу безпечності гліфосату, звичайного засобу проти бур’янів. Це робиться навмисне, стверджують британські кореспонденти. Ось приклад одного із таких твітів : «Масачусетський технологічний інститут відкриває зв’язок між гліфосатом, ГМО та епідемією аутизму». В іншому повідомленні говорилось про те, що фтор у воді спричинює рак.

У сільському господарстві ГМО–технології використовують для досягнення таких характеристик, як поліпшення імунітету до захворювань та засухи рослин, нагадує Блеклі. Технологія ГМО передбачає перенесення нового шматка ДНК на геном рослини. Науковці в цілому світі неодноразово підтверджували, що культури та продукти харчування значно покращуються через безпеку біотехнологій. Росія заборонила використовувати дану технологію та позиціонує себе як постачальник «екологічно чистих» культур.

Кремль, з високою вірогідністю, націлений на посилення розбіжностей між ЄС, де опір ГМО–культурам була значним, та Америкою, провідним розробником технологій ГМО, кажуть в The Times.

Російські тролі також намагалися створити непорозуміння з приводу безпечності вакцини проти кору, паротиту та краснухи в той час, коли в по всій Європі зросло число випадків захворювання на кір через зниження кількості проведених щеплень.

Рене Діреста, фахівець із дезінформації та радник Конгресу США, зазначила у статті The Times, що анти‑ГМО повідомлення були лише замилюванням очей. Вони спрямовані на дискредитацію прийнятої науки. «Підривання довіри населення до своїх служб охорони здоров’я, наукових експертів та науково-дослідних установ є ефективним засобом дестабілізації суспільства», – сказала вона.

Російські акаунти також намагалися налаштувати західну громадську думку проти такого способу видобування нафти, як буріння. А це може зменшити європейську залежність від російської нафтохімії.

Тому британські кореспонденти вважають, що кремлівські соцсторінки сприяли теоріям змови. Деякі стверджували, що «хімічні доріжки» були розпилені в атмосферу літаками, щоб розповсюджувати хімікати зі злочинною метою. Інші висували теорію про те, що Земля є рівною.

У 2015 році російський президент Путін оголосив про плани зробити його країну найбільшим постачальником екологічно чистих продуктів. Аналітики підкреслюють, що російська біотехнологічна індустрія суттєво відстає від Америки.

Так, британські журналісти The Times розмовляли з Шоном Дорісом з Університету штату Айова. Дослідник вивчав російську активність. «Агітація боротьби з ГМО–індустрією є суспільно важливою проблемою між США та її європейськими союзниками, багато з яких вельми скептично ставляться до ГМО», – сказав він. А потім додав, що, «торкаючись цієї гострої теми, путінська кампанія швидкими темпами наближується до своєї мети».

Сотні твітів про ГМО-культури були створені Агентством Інтернет-досліджень. Це так звана «ферма тролів», що знаходиться у Санкт-Петербурзі. Воно (агентство) спрямувало всі свої зусилля, щоб втрутитись у президентські вибори 2016 року. Дякуючи американським вченим, які розробили базу публікацій цього агентства, «ферма тролів» була ідентифікована.

У 1990-х роках публічна опозиція до ГМО-культур грала ключову роль у питанні технології, яка фактично була заморожена за межами ЄС. Дебати про безпеку ГМО в Британії можна було б знову відкрити після Brexit (Brexit — вихід Британиії із ЄС, ред.). При цьому деякі вчені припускають, що вихід з ЄС може продовжити обговорення в цій галузі, нагадують журналісти.

Аналіз, проведений для The Times, показує, що онлайн-дискусії щодо питання ГМО були проведені автоматичними акаунтами соціальних мереж або ботами. Пані Діреста більш ніж за 60 днів зібрала близько 241 тис. твітів та ретвітів в дискусії на Twitter про ГМО.

У якості прикладу британська газета розглянула доробок пані Дірести – у обговоренні теми взяли участь понад 100 тис. соцсторінок, але десять найфаховіших відповідей були відіслані зі сторінок ботів, судячи з великої кількості опублікованих записів. Деякі виявилися напівавтоматизованими чи кіборговими, в які людина час від часу заходить, щоб тримати бесіду під контролем. Один із акаунтів, @GOPJesus, є сатиричним. Решта були проти ГМО. Варто зазначити, що ці десять сторінок займають менше 1% серед 1 тис. учасників бесіди. Однак, вони створюють близько 7,5 відсотків твітів про ГМО більше ніж за 60 днів, підсумовують британці.

Також вони вказують на дуже цікаву деталь – найбільш продуктивний акаунт про ГМО належав Кевіну Фолті, американському вченому. Акаунт зламали з метою використання посилань на компанії з виробництва ГМО. Він був 183-м у списку. Подальший аналіз виявив можливі зв’язки між ботами та Росією. Сторінки, створені Агентством Інтернет-досліджень, поширювали сотні разів записи сторінок ГМО-ботів.

Британці дослідили, що російське агентство Інтернет-досліджень 25 разів поширило публікацію явного бота або кіборгового акаунта @VirginiaInCal. Цей акаунт не відповів на повідомлення від The Times. Ще один з підозрюваних кіборг-акаунтів – @PositivelyJoan, який був створений минулої неділі. Кожні п’ять хвилин близько двох годин поспіль він твітив цитату зі статті, випущеної російським аналітичним центром Katehon, який публікує антизахідні погляди.

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *