The National Interest: Відродження армії — Україна створює протикорабельну ракету

Київ з 2013 року без зайвого розголосу займається розвитком своєї власної військової промисловості.

Поставлене ​​подвійне завдання: доповнити допомогу з Вашингтона обладнанням місцевого виробництва, а також стати гравцем на експортних ринках. Чого ж вдалося Україні досягти за минулі п’ять років? Аналіз реалізації одного з найбільш амбітних проектів, пов’язаних з виробництвом місцевих протикорабельних крилатих ракет, дозволяє отримати чітке уявлення про прогрес України в цій галузі, а також про існуючі виклики.

Проект «Нептун», анонсований у 2013 році українським конструкторським бюро «Луч», передбачав створення таких озброєнь, які могли б стримувати російський військово-морський флот у регіоні Азовського моря. Ракета «Нептун» оснащується 150-кілограмовою бойовою частиною з осколково-фугасним зарядом і може розміщуватися на повітряних, морських і наземних платформах, хоча спочатку призначалася для охорони берегової лінії Азовського моря. За наявними даними, радіус її дії становить трохи менше 300 км, а призначена вона для знищення кораблів з водотоннажністю до 5 тис. тонн, тобто, в основному, фрегатів.

Якщо названі характеристики здаються вже знайомими, то це відбувається тому, що «Нептун» являє собою злегка модернізований варіант російської протикорабельної крилатої ракети Х-35. Вперше ця ракета була показана у 2003 році, а відрізняється вона від ракети «Нептун» меншим розміром і меншим радіусом дії, хоча їхні конструкції в принципі схожі. Однак «Нептун» має нову інерційну систему управління з активним радіолокаційним наведенням.

Україна брала активну участь у виробництві ракети Х-35, особливо її двигуна Р95-300, тому не викликає подиву той факт, що вибір був зроблений на користь створення, з урахуванням вже наявного досвіду, ракети на основі Х-35, а не на користь нового комплексу, на розробку якого довелося б витратити додаткові кошти. Однак це не означає, що проект «Нептун» не стикається з проблемами.

По-перше, Україна повинна орієнтуватися на зростаючий, але, тим не менш, все ще скромний оборонний бюджет, який у 2018 році склав $3,1 млрд. Цю проблему вдалося вирішити за рахунок великого потоку американської допомоги – з недавнього часу вона стала включати в себе безпосередні поставки летального зброї. Проте ресурси Києва тонким шаром розподіляються по широкому колу дорогих проектів. Оскільки зовнішня допомога підживлює українську військову модернізацію, її можливе скорочення у майбутньому може легко змусити Київ покласти на полицю деякі з ключових проектів в області модернізації.

По-друге, Україна намагається таким чином ліквідувати розриви у своєму ланцюгу поставок і виробництва, які були викликані дипломатичним розривом з Росією. У той час як ракета Х-35 та її попередні версії створювалися в рамках масштабної економіки Радянського Союзу, Україна повинна тепер сама інвестувати кошти в нові і, можливо, менш ефективні виробничі процеси та використовувати, у міру можливості, компоненти радянської епохи для інших цілей. Це особливо помітно на прикладі ракети «Нептун», оскільки її двигун є близькою модифікацією двигуна ТРДД-50 радянської епохи.

Проте Україна просувається вперед у розробці ракети «Нептун». Минулого року Київ оголосив про проведення першого успішного випробування цієї крилатої ракети. «В ході успішних випробувань були перевірені льотні можливості, а також системи управління –зазначив секретар Ради безпеки і оборони України Олександр Турчинов. – Сьогоднішні випробування відкривають новий етап в реалізації програми зі створення цієї ракети, відповідно до якої наші збройні сили повинні отримати потужні та високоефективні ракети, здатні точно вражати ворожі цілі на великих відстанях».

Після цих широко розрекламованих випробувань експерт в області оборони Сергій Згурець повідомив інформаційному агентству УНІАН про те, що ракети «Нептун» будуть розгорнуті протягом найближчих трьох років. Це означає, що цикл розробки ракети «Нептун» складе десять років, і це приблизно такий же термін, який потрібен був для створення початкової версії Х-35 у 2003 році, а також для створення в Росії у 2015 році її модифікованої версії – ракети «Уран».

Якщо випробування пройдуть успішно, то ракета «Нептун» може стати ключовою технічною та символічною віхою в реалізації української ракетної програми. У той же час проект «Нептун» показує, які складні виклики й серйозні проблеми чекають Київ на шляху до військової модернізації.

Марк Епіскопос – постійний автор журналу «Нешнлінтерест» і науковий асистент Центру національних інтересів. Крім того, він – аспірант історичного факультету Американського університету у Вашингтоні.

Марк Епіскопос, The National Interest

 

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *