Science: результати дослідження — через спалах кору в Україні кількість хворих у Європі збільшилась утричі

У 2018 році кількість хворих на кір у всій Європі зросла утричі, і багато в чому причиною такого зростання стала одна країна – Україна, де зараз вибухнула масова епідемія цієї хвороби. На думку експертів, першопричиною спалахів кору є недостатня вакцинація.

У 2018 році кількість хворих на кір у всій Європі зросла утричі, і багато в чому причиною цього зростання стала одна країна – Україна. У 2018 році у Європейському регіоні Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) було зареєстровано майже 83 тис. випадків захворювання на кір – у порівнянні з 2017 роком налічувалось близько 25 тис. Про це минулого тижня повідомила ВООЗ, штаб-квартира якої знаходиться в Женеві (Швейцарія). На Україні, за даними уряду країни, у 2018 році було зареєстровано понад 54 тис. випадків. Минулого року від цього вкрай заразного вірусного захворювання, яке легко запобігти за допомогою вакцини, померло 16 жителів України.

«Ця епідемія – наймасовіша за весь поствакцинальний період», – каже Наталя Винник, дитячий лікар-інфекціоніст Київської дитячої клінічної лікарні. За даними Міністерства охорони здоров’я країни (МОЗ), у період з 28 грудня 2018 року по 1 лютого 2019 року зареєстровано понад 15 тис. випадків захворювання і 7 смертельних випадків, причому епідеміологічна ситуація продовжує погіршуватися.

Влада України вживає заходів. «Це жахливо, коли у XXI столітті в європейській країні люди хворіють на кір», – каже лікар Уляна Супрун, яка з серпня 2016 року виконує обов’язки міністра охорони здоров’я України. Причиною цього вона вважає існуючу протягом десяти років корупцію, війну, відсутність політичної орієнтованості на вакцинацію та негативне ставлення населення до вакцинації.

Кір передається повітряно-крапельним шляхом. Більшість людей одужує, але хвороба може викликати ускладнення, іноді – смертельно небезпечні, у тому числі пневмонію та запалення головного мозку. Як правило, діти вакцинуються у віці приблизно до року, і повторно – перед початком навчання у школі. За даними ВООЗ, щоб зупинити поширення хвороби, необхідно вакцинувати 95% дітей.

В інших країнах Європи поширення вірусу відбулось у результаті скептичного ставлення до щеплень. Кількість випадків захворювання на кір у Греції у період з 2017 по 2018 роки зросла удвічі, а у Франції – ушестеро. Тим часом минулого року в США було зареєстровано 372 випадки. Станом на 11 лютого у результаті спалаху захворювання в Вашингтоні цього року було підтверджено 53 випадки, і майже всі хворі – це не вакциновані діти. Як результат, з початку року кількість випадків захворювання на кір у США перевищила 100.

В Україні за останнє десятиліття велику роль також відіграла відмова від щеплень. За даними ВООЗ та Міжнародного надзвичайного дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), у 2008 році через день після вакцинації від кору 17-річний підліток помер з причини, що не пов’язана зі щепленням. Його смерть спричинила серед батьків значну втрату довіри до вакцинації: за період з 2007 року по 2010 рік рівень вакцинації однорічних дітей знизився з 97% до 56%. Потім охоплення вакцинацією повільно збільшувалося, і в 2012-2013 роках досягло 79%.

Але у 2014 році після запеклих протестів був повалений діючий тоді президент Віктор Янукович, Росія анексувала Крим, а на сході України спалахнув збройний конфлікт. Паралізований уряд до кінця 2015 року не замовляв вакцину від кору. Через дефіцит вакцини на Україні у 2016 році вакцинували тільки 42% дітей раннього віку. Того ж року рекомендоване друге щеплення від кору було зроблене тільки у 31% 6-річних дітей – що було одним з найнижчих показників у світі.

«Якщо у вас високий відсоток дітей, яким не зробили щеплення, то ви зіткнетеся з таким спалахом», – каже Вусала Аллахвердиєва, лікар-експерт з питань запобігання захворювань з київського відділення ВООЗ.

Є й інші проблеми. Влада намагається подолати основні труднощі. У 2018 році, розслідуючи обставини спалаху кору у 90 дітей у гірській місцевості однієї з областей на заході України, Міністерство охорони здоров’я з’ясувало, що вакцинація дітей проводилась у лікарні, у якій були часті збої з подачею електроенергії і не було генератора. (Вакцина повинна зберігатися при температурі нижче 8 ° C, інакше вона неефективна).

Можливо, позначилось і те, що використовувалась неякісна вакцина. За даними Міністерства охорони здоров’я України, у 2018 році серед інфікованих було понад 20 тис. дорослих, які могли бути щеплені кілька десятиліть тому з використанням російської вакцини, яку скасували у 2001 році. Міністерство намагається визначити, чи не знизилась з роками ефективність цієї вакцини, після чого планує повторну вакцинацію тих, хто був нею щеплений. МОЗ намагається надолужити згаяне. Зараз Міністерство закуповує вакцини за нижчими цінами через ЮНІСЕФ, направляючи мобільні бригади спеціалістів для проведення вакцинації у школах Львівської області, де ситуація з кору несприятлива. Крім того, в Міністерстві збираються організувати доплати низькооплачуваним лікарям України за вакцинацію всіх дітей на своїх ділянках. У 2017 році в країні охоплення вакцинацією немовлят та дітей 6-річного віку відновилось до 93% і 91% відповідно. Однак через велику кількість нещеплених або недощеплених жителів України епідемія триває. «Нам час починати думати нестандартно», – каже Уляна Супрун. Наприклад, ЮНІСЕФ спільно з урядом розробляє програму, у рамках якої буде проводитись роз’яснювальна робота з бабусями й дідусями, які на Україні часто доглядають за маленькими дітьми. Їх будуть переконувати в необхідності вакцинації їхніх онуків.

Спалах кору в Україні стався у кінці року, протягом якого кількість випадків захворювання на кір помітно зросла у всьому світі. Станом на середину січня ВООЗ отримала інформацію про більш ніж 229 тис. випадків захворювання на кір у 2018 році. Очікується, що до червня, коли буде зроблений остаточний підрахунок даних, кількість всіх хворих у різних країнах світу збільшиться. Але в порівнянні з 2017 роком вона вже збільшилась на 32%.

«Першопричиною спалахів кору… є недостатня вакцинація, – говорить Катріна Крецінгер, провідний експерт ВООЗ з кору. – Багато людей у ​​багатьох країнах, як і раніше, уразливі, а через наявність великої кількості сприйнятливих до захворювання людей можуть початися масові спалахи».

Мередіт Вадман, Science

Про автора: Мередіт Вадман приєдналась до журналу Science в якості штатного співробітника у вересні 2016 року, після того, як протягом 20 років висвітлювала біомедичні дослідження та їхню політику у Вашингтоні, в окрузі Колумбія. Зараз її цікавлять біологічні дослідження, політика та тема сексуальних домагань. Вона була штатним письменником для Nature та автором у Fortune. Також вона писала статті для The Wall Street Journal, The New York Times, The Washington Post. Перша її книга «Гонка вакцин: наука, політика й людські затрати на боротьбу з хворобами» була опублікована компаніями Viking (США / Канада) і Transworld (Великобританія) у лютому 2017 року. Мередит отримала ступінь бакалавра в області біології людини в Стенфордському університеті. У неї також медичний ступінь у якості стипендіата Родса в Оксфордському університеті в Об’єднаному Королівстві та ступінь магістра наук у вищій школі журналістів Колумбійського університету.

Видання Science – один з найпрестижніших для публікації результатів досліджень з усіх галузей науки науковий американський журнал. У 2012 році коефіцієнт впливовості журналу становив 31.477 (Thomson ISI). Існує велика конкуренція серед науковців, щоб мати можливість опублікувати свої результати в Science. Статті спочатку проходять рецензування, і лише менше ніж 10% поданих статей з’являються в журналі.

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *