Rzeczpospolita: Страшний сон польських роботодавців, що українці можуть від’їхати з країни

У третьому кварталі 2018 року, за даними польського Фонду соціального страхування, кількість іноземців, із зарплат яких перераховують страхові внески (тобто тих, що працюють легально), зросла в Польщі до 569 тис. чоловік. Більшість з них (426 тис.) – українці. До цієї кількості слід додати також тих громадян України, які працюють нелегально. За різними підрахунками, їх може бути в нашій країні більше мільйона. Польська економіка, яка потребує робочих рук, від цього виграє, а українська – страждає.

Україна втрачає жителів

«Трудова міграція – це одна з народжуваних проблем сучасної української держави», –застерігає заступник Національного банку України Дмитро Сологуб. Банк звертає увагу на те, що українці допомогли позбутися дефіциту робочої сили не тільки Польщі, але також Чехії та Словаччині, при цьому попит на працівників продовжує зростати.

Згідно з офіційними українськими даними, з 2015 року країна втратила 7% працездатного населення. Швидше за все, ця цифра є ще вищою, оскільки українці можуть зараз їздити в ЄС без віз. Міжнародна організація з міграції вважає, що вже 12% українців знайшли роботу в різних країнах Європи або планують виїхати туди на заробітки. За оцінками ООН, до 2050 року населення України зменшиться з 44,2 млн до 36,4 млн осіб.

«Настільки активний процес трудової міграції може в найближчі роки стати загрозою для економічного зростання країни й привести до інфляції. У нас уже зараз багато вакантних робочих місць, і ми не знаємо, як їх заповнити», – зазначив Сологуб.

«Трудова міграція до Польщі пов’язана з економічними причинами. Люди хочуть швидко заробити більше грошей, щоб прогодувати сім’ю, яка залишається в Україні», – пояснював на зустрічі з польськими журналістами президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Середній розмір заробітної плати в Україні становить близько 7 тис. гривень на місяць. Тим часом, як випливає з доповіді «Барометр трудової міграції», складеної компанією «Персонал сервіс», 60% працівників з України отримують у Польщі на руки 3 тис. злотих (22 тис. грн.) . Співробітники з цієї країни працюють вже в кожній п’ятій польській фірмі, а кожна шоста планує протягом найближчого року зайнятися пошуками українського персоналу.

Вони вирушать на Захід

«Іноземці залишаться реальною підмогою для польської економіки, проте міграційний потенціал України практично вичерпаний», –нещодавно констатували аналітики банку ПКО.

Українці, однак, можуть виїхати до Німеччини. Можливо, вже на початку наступного року наші західні сусіди відкриють більш широкий доступ до свого ринку праці для громадян країн, що не входять в ЄС. За даними дослідження, проведеного компанією «Ворк сервіс», з Польщі туди можуть переїхати 59% українців.

«Це становить величезну небезпеку для польської економіки. Протягом двох-трьох місяців кількість вакантних робочих місць збільшиться з 165 тис. до півмільйона», – пророкує глава кадрового агентства «Персонал сервіс» Кшиштоф Інглот. Під загрозою опиниться зростання економіки. «Як результат зросте попит на збільшення заробітної плати, а це призведе до зниження конкурентоспроможності наших компаній», – пророкує він, оцінюючи, що обсяг виробництва споживчих товарів може знизитись на 10%.

«Більшість польських роботодавців вже зараз страждають від нестачі робочої сили. Якщо іноземці отримають більш широкий доступ до німецького ринку праці, багато українців, яких масово наймають наші фірми, можуть вирушити на Захід, – говорить співробітник «Ворк сервіс» Павло Волневіч. – У Німеччині у них є перспектива легально заробити набагато більше, так що Польща втратить свою привабливість. Українських працівників вже зараз переманюють у нас Чехія, Словаччина й Угорщина. Ці країни спростили процедуру працевлаштування й пропонують більш привабливі умови».

Роботодавці в розпачі. «У будівництві застій, бракує робочих рук. У 2019 ситуація посилиться, адже українці вирушать на Захід», – не приховує побоювань керівник компанії «Унібеп» Лешек Голомбецький.

Наскільки відчайдушні настрої панують в галузі, свідчить крок Групи «Будімекс», яка збирається до кінця 2019 року взяти на роботу 1,1 тис. співробітників і пропонує винагороду за пошуку персоналу у розмірі 2 тис. злотих (приблизно 15 тис. грн, – прим. пер.) за людину.

«20-25% людей, які працюють на польських будівництвах, – це українці й білоруси, без них галузі не впоратися. Щороку для виконання наших контрактних зобов’язань нам доводиться наймати 700-800 нових працівників, адже роботизації будівельної галузі доведеться почекати ще років 20», – повідомив нам голова «Будімекс» Даріуш Блохер.

Павло Волневіч вважає, що порятунком може стати підвищення зарплат для українців, крім того, доведеться запрошувати на роботу громадян інших країн.

«Реальна альтернатива – це теплий прийом працівників з Білорусії», – вказує Кшиштоф Інглот. «Не тільки з Білорусі або Грузії, але також з Індії, Непалу або Бангладеш. На жаль, поки що дозвіл на роботу їм доводиться чекати по три місяці», – доповнює його коментарі Волневіч.

Петро Сквіровскій, Rzeczpospolita

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *