Le Figaro: Росстат завищує дані по російській економіці, як за радянських часів

«Як зняти чари статистики». Стаття під таким заголовком вийшла в діловій газеті «Ведомости» у вівторок, на наступний день після публікації Росстатом даних по зростанню економіки країни. За інформацією організації, національний ВВП виріс в 2018 році на рекордні 2,3%, що застало зненацька всіх економістів. Навіть найоптимістичніші з них прогнозували 1,8%. З тих пір експерти говорять про «фейки» і «казки», аналізуючи ці цифри, які покликані підняти моральний дух населення.

Найбільш поблажливо налаштовані аналітики відзначають «технічні маніпуляції», пов’язані з несподіваним охопленням у розрахунках Росстата інвестицій в будівництво гігантського заводу з виробництва СПГ на Ямалі.

Йдеться про проект вартістю в 27 мільярдів доларів, в якому бере участь французька «Тоталь». Чотирма днями раніше Міністерство економічного розвитку, яке відтепер курує Росстат, підкреслило в прес-релізі необхідність злиття в статистиці інвестиційного та будівельного проекту на Ямалі. В результаті вийшов значний приріст показників будівельного сектора (+ 4,7%). Зростання фінансової галузі (+ 6,3%) в свою чергу пов’язаний з підвищенням процентних ставок і неорганізованим множенням числа банківських кредитів. Цей показник теж підкреслювався, незважаючи на що виникає ризик фінансової бульбашки.

«Ми всі були здивовані цими цифрами, — говорить головний економіст «Альфа-банку» Наталія Орлова. — Ми знали, що будівництво Кримського моста і стадіонів для Чемпіонату світу матиме позитивний вплив, але не думали про Ямалі». «Росстат був змушений працювати в поспіху і включив весь проект в графу «будівництво», проте в майбутньому вони, можливо, помістять це в графу «транспорт». Зрештою, мова йде про технічні питання», — додає вона.

У всякому разі, два колишніх високопоставлених чиновника критично відгукуються про маневрах міністра економічного розвитку Максима Орешкіна. Перший, Кирило Тремасов, колишній директор департаменту економічного прогнозування в його міністерстві, назвав повною дурістю пояснення щодо будівельного буму. Другий, колишній заступник міністра Андрій Клепач, відмовив у довірі даними Росстату. «Почекаємо відповідну статистику, а потім будемо говорити», — сказав нинішній головний економіст ВЕБ, за чиїми підрахунками зростання економіки країни не перевищив 1,5%.

Нинішні цифри були опубліковані всього через півтора місяці після призначення главою Росстату Павла Малкова, який в минулому відповідав в міністерстві за «державне регулювання».

Повернення приписок

Його попередника Олександра Сурінова звинувачували в тому, що він видає занадто похмуру статистику. «Існує три види брехні: брехня, нахабна брехня і статистика», — пожартував він на прес-конференції кілька років тому.

«За радянських часів це називали приписками, і сьогодні Росстат йде тим самим шляхом, — говорить Андрій Мовчан, директор програми» Економічна політика «Московського Центру Карнегі. — Система стає все більш бюрократичної, і відомство видає статистику, яку від нього чекають, а не ту, яка відповідає дійсності». За його словами, з особливою обережністю зараз слід ставитися до даних по інфляції і купівельної спроможності. Крім того, тенденція може тільки загостритися після того, як Володимир Путін поставив перед Росією завдання стати п’ятою економікою світу зі структурним зростанням більше 4%. Все це змушує російських статистиків проявляти чудеса винахідливості.

П’єр Авріль, Le Figaro

 

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *