Bild: «Архітектура нового світопорядку» – чому провідні німецькі політики приїхали на пропагандистський саміт у Москві

Німецькі політики та представники Росії обговорювали «архітектуру нового світопорядку» У всякім разі, саме під таким девізом пройшов захід у Москві, у якому брав участь ряд високопоставлених німецьких політиків, зокрема, прем’єр-міністр федеральної землі Мекленбург-Передня Померанія Мануела Швезіг (Manuela Schwesig) та координатор уряду ФРН з питань співробітництва з Росією Дірк Візе (Dirk Wiese).

Окрім того, до Москви прибули посол ФРН у Москві Рюдігер фон Фріч (Rüdiger von Fritsch), група депутатів Бундестагу від ХДС та партії Лівих, глава Німецько-Російського ради Маттіас Платцек (Matthias Platzeck). До числа учасників зустрічі входив і голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачов.

Захід організовано кремлівським фондом

Організатором зустрічі виступив заснований у 2010 році тодішнім президентом Росії Дмитром Медведєвим Фонд суспільної демократії імені Олександра Горчакова. Слід зазначити, що керівництво цього фонду кілька років тому зізнавалося, що його завданням є діяльність у якості так званої «м’якої сили».

Директор фонду Леонід Драчевський виклав концепцію та зміст цієї діяльності у такий спосіб: за його словами, мова йде про форму політики, «за якої на першому плані стоїть (…) не військово-економічна влада, а здатність держави й суспільства впливати на міжнародну сферу за допомогою культурних, історичних та політичних цінностей». У п’ятницю Драчевський привітав німецьких гостей у Москві.

МЗС Німеччини у відповідь на наш запит підтвердило, що згаданий фонд не тільки організував, але й фінансував зустріч. «У той час як зустрічі на території Німеччини організовувалися Німецько-Російським форумом, захід у рамках «Потсдамських зустрічей» організував та фінансував Фонд публічної дипломатії імені Олександра Горчакова».

Координатор співпраці з Росією вказав у Твіттері іншу назву зустрічі

Цікаво, що учасники, здається, по-різному оцінювали назву зустрічі. Так, за інформацією Німецько-Російського форуму, який брав участь в її організації, це була «зустріч німецьких та російських парламентаріїв» під назвою «Архітектура нового світопорядку: роль Німеччини, Росії та ЄС».

Координатор співпраці з Росією Дірк Візе, однак, підписав у Твіттері власне «селфі» разом з Мануелою Швезіг так: «Новий старт у стратегічне партнерство з модернізації: роль Німеччини, Росії та ЄС».

Ми уточнили в МЗС, з чим пов’язані такі різночитання, й отримали наступну відповідь: «Дірк Візе візьме участь у зустрічі німецьких та російських парламентаріїв в рамках «Потсдамских зустрічей» в Москві під назвою «Архітектура нового світопорядку: роль Німеччини, Росії та ЄС». При цьому він виступить з доповіддю на тему «Новий старт в стратегічне партнерство з модернізації. Роль Німеччини, Росії та ЄС»».

За словами кореспондента телеканалу ARD Деміана фон Остена (Demian von Osten), який був присутній на зустрічі, Візе звернув увагу на «вражаючі досягнення» Росії в області інформаційних технологій». При цьому журналіст із здивуванням констатував, що «з урахуванням підозр щодо атак російських хакерів, це зауваження прозвучало двозначно».

Учасники з чітким порядком денним

Що ж стосується виступів основних ораторів, то напрямок конференції вимальовується досить чітко.

Колишній голова СДПН Маттіас Платцек, який брав участь в організації конференції, протягом ось вже декількох років виступає за скасування антиросійських санкцій та легалізацію протиправної анексії Криму. «Нам потрібно відмовитися від позиції блокади. Анексію Криму слід врегулювати відповідно до міжнародно-правових норм», – говорив Платцек у 2014 році в інтерв’ю газеті «Меркіше Альгемайне» (Märkische Allgemeine).

Мануела Швезіг, на території землі якої побудований газопровід «Північний потік» та буде побудований «Північний потік – 2», також висловилася на користь зміни курсу щодо путінського режиму.

На наш запит представник Швезіг пояснив у п’ятницю, що позиція прем’єр-міністра щодо санкцій проти Росії залишається незмінною. «Санкції не є самоціллю. Нашою метою має бути їх поступове скасування – в залежності від поступового запровадження миру на Україні». Таким чином, доводиться констатувати, що позиція Швезіг суперечить курсу Відомства федерального канцлера й керівництва МЗС, у якому провідну роль відіграють саме представники СДПН. Там, як і раніше, виступають за принцип «все за все», відповідно до рішення Європейської ради, прийнятого у 2015 році: повна відміна санкцій після повноцінної реалізації Мінських мирних угод по Східній Україні.

На питання про те, наскільки активно Швезіг брала участь у формуванні «архітектури нового світопорядку» в Москві, її представник відповідати відмовився, обмежившись повідомленням: «Прем’єр-міністр Швезіг привітала представника Ради Федерації. Потім вона на запрошення Німецько-Російського форуму виступила з вітальним словом під час відкриття заходу. Вона зробила це, зокрема, будучи головою Німецько-Російській групи дружби в Бундесраті, який співпрацює з Радою Федерації».

Серед виступаючих був також Сергій Кисляк, який до 2017 року обіймав посаду посла Росії в США та, імовірно, відігравав вирішальну роль у шпигунстві Росії з метою впливу на президентські вибори 2016 року у Сполучених Штатах. У п’ятницю Кисляк поскаржився представникам Німеччини, «що НАТО заповнила собою вакуум безпеки в Європі та розмістила на кордонах Росії свої війська».

Експерти: організатори зустрічі підтримують кремлівську пропаганду

Абсолютно неприйнятним вважає позицію представників німецького уряду й парламенту по відношенню до цієї зустрічі експерт з Росії Андреас Умланд (Andreas Umland), автор серії книг «Радянська й пострадянська політика та суспільство» (Sowjetische und postsowjetische Politik und Gesellschaft).

«Фонд імені Горчакова входить до групи так званих російських зовнішньополітичних НПО», – сказав він в інтерв’ю нашому виданню.

Цей фонд, за його словами, є не що інше, як головна організація Кремля. «Він видає себе за частину громадянського суспільства, щоб справляти враження нормальної та сучасної політичної діяльності. «При цьому головним завданням цієї та інших подібних організацій є пропагандистська підтримка політики Кремля», – підкреслив Умланд.

Колишній провідний борець з пропагандою в ЄС Якуб Каленський, який з 2015 року по вересень 2018 року керував відділом з боротьби з дезінформацією у зовнішньополітичній службі ЄС, також не розуміє, чому депутати Бундестагу взяли участь в заході, організованому Фондом імені Горчакова.

В інтерв’ю нашому виданню нинішній старший науковий співробітник Євразійського центру Атлантичної союзу сказав, що Фонд Горчакова «використовується, головним чином, з метою поширення агресивної політики Кремля під прикриттям публічної дипломатії. Насправді ж, це лише черговий інструмент гібридної агресії Кремля проти всього демократичного світу, що базується на загальновизнаних принципах та правилах».

Юліан Рёпке (JulianRöpcke) Bild

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *