Фіни підрахували: економіка Росії все одно впаде в прірву

Президент Росії Володимир Путін зазначив на початку жовтня, що «найважливіші економічні показники» свідчать про те, що економіка Росії перебуває у відмінній формі. Варто замислитися над тим, які ж показники економіки дійсно є важливими. У довгостроковій перспективі вони навряд чи є однаковими для Путіна, його оточення і всієї Росії.

Здається, стан економіки Росії дійсно покращився. Міжнародний валютний фонд (МВФ) дав попередню оцінку економічного зростання Росії на наступний рік. Економіка країни почала зростати, але досить пізно і повільно. МВФ передбачає, що світова економіка виросте цього і наступного року на 3,7%. Зростання в Росії складе менше 2%.

Санкції Заходу і контрсанкціі Росії спричинили в економіці країни тривожний стан. Однак це не єдина причина. Економіка Росії, як і раніше, позбавлена ресурсів – зовнішні запаси фінансових фондів здатні покривати витрати, але вони залежать від того, скільки в світі платять за енергоносії.

Навряд чи можна вважати збігом обаставин той факт, що економіка Росії перебувала в кризі в період з 2016 по 2017 роки, коли вартість нафти була максимально низькою. За останні півтора роки вартість нафти зросла, що позитивно позначається на національній економіці Росії. Політика США в Ірані підвищила вартість нафти, що покращує стан справ у Росії.

Антиросійські санкції спричинили те, що курс рубля значно впав. Оскільки Росія продає нафту іншим країнам за долари і пізніше конвертує дохід у рублі, курс валют збільшує прибуток у рублях. Це проявляється у збільшенні прибутку державних енергетичних компаній.

У той же час Росія зробила економіку країни більш стабільною. У банківському секторі був наведений порядок, коефіцієнт ризику по кредитах був знижений. Велика заслуга в стабілізації економіки країни належить Центральному банку, який провів зміни у фінансовому секторі, взяв контроль над інфляцією завдяки високим відсоткам і дав рублю відродитися. Центральний банк домігся багато чого, хоча політики часто заявляли, що він заважає розвитку країни.

Якщо вважати ці показники і досягнення Росії найважливішими, то стан країни дійсно стає значно кращим.

Однак якщо подивитися дещо пильніше, то стає зрозумілим, що у Росії багато серйозних проблем. І хоча в доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату не йдеться про можливість прийняття несподіваних рішень у світовій кліматичній політиці, щось точно відбудеться. Спрямованість змінюється: світ хоче відмовитися від використання природних копалин в якості джерел енергії. Рано чи пізно цей процес обов’язково почнеться.

Головна основа російської економіки – це природні копалини. Якщо – або коли – решта світу реалізує свою кліматичну політику, це буде означати для Росії кінець її економіки, адже у неї зникне основне джерело доходу. Росія живе за рахунок продукту, від використання якого хоче відмовитися весь інший світ. Її ситуацію можна порівняти зі становищем у країнах, єдине джерело доходу яких – тютюн.

Централізована економіка, яка десятиліттями базувалася на одних і тих же принципах і структурах, розгортається за новим напрямком занадто повільно. Особливо тому, що люди, які приймають найважливіші економічні рішення, отримують користь від того, що нічого не змінюється. Про модернізацію економіки багато говорять, складаються спеціальні програми. Однак активних дій немає, і часу залишається все менше.

Атмосфера – найважливіший показник стану економіки Росії. Російську економіку називають перехідною. Чим більше весь світ буде хотіти знизити кількість вуглекислого газу в атмосфері, тим імовірніше, що російська економіка втратить головну статтю прибутку.

Редакційна стаття, Helsingin Sanomat

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *