Стадіони, побудовані для Євро-2012, здатні заробляти на життя. Польська бізнес-модель дає результати

Футбольні стадіони перестали бути виключно спортивними аренами. Сьогодні це багатофункціональні об’єкти, що пропонують в оренду конференц-зали та бізнес-лоджі, а також місця, де жителі міста й туристи можуть активно проводити час – побувати на тематичній вечірці, купити сувеніри та відвідати чисельні ресторани. Стадіони в сучасній бізнес-моделі починають заробляти на життя, пише  wprost.pl

2012 рік у Польщі та Україні пов’язаний, насамперед, з чемпіонатом Європи з футболу. Це був турнір, який суттєво вплинув на рівень інфраструктури в Польщі. Завдяки можливості його провести, в країні організовують чемпіонат чемпіонатів та залучають дорожні, залізничні інвестиції. Підготовка до Євро-2012 почалася офіційно у квітні 2007 року –  відразу після оголошення переможців у голосуванні за господаря турніру. Автомобільні й залізничні шляхи будувались, головним чином, щоб не затримувати такі проекти. Автомагістралі, оголошені до запуску Євро-2012, нарешті завершені кілька років потому чи їх розширення все ще триває. Модернізація на залізниці також є темою, про яку говорили багато років. Тому давайте зосередимося на стадіонах.

Що стосується стадіонів, то не було питань про те, чи будуть вони зроблені вчасно, скільки вони будуть коштувати і що буде з ними після турніру. Чиновників цікавило, хто буде керувати ними і чи будуть стадіони заробляти собі на життя. Для потреб Євро-2012 були створені три нові стадіони – Національний стадіон у Варшаві, у Вроцлаві та Гданську. Крім того, стадіон в Познані було розширено та адаптовано до вимог УЄФА.

Варшавський стадіон з 2015 року впевнено може похвалитися прибутком на рівні 20 млн. злотих на рік ($ 5.2 млн.). Стадіони в Гданську та Вроцлаві знаходяться на межі прибутковості. У 2015 році на об’єкті в Гданську був зареєстрований збиток в 1 млн. злотих ($ 263 тис.), а стадіон у Вроцлаві закінчив рік в мінус 3 млн. злотих ($ 791 тис.). Проте, тенденція до підвищення чітко спостерігається. Всі арени, які були задіяні на Євро-2012, починають заробляти.

Варшава

Національний стадіон у Варшаві (PGE Narodowy) є винятковим проектом. Він був побудований на місці частково зруйнованого Стадіону Десятиліття, який за часів Польської Народної Республіки користувався популярністю у польських спортсменів. За його проектування відповідає консорціум двох архітектурних бюро – JSK Architekci та Schlaich Bergermann&Partner. І це незвичайний проект. Для будівництва нового стадіону використовувався насип, на якому знаходилися залишені від попереднього будови частини конструкції. Під час футбольних матчів стадіон вміщує понад 58 тис. глядачів, а під час музичних заходів – майже 73 тис. осіб. Власником стадіону є Державне казначейство, оператор з 2013 року – компанія PL2012+, призначена Міністерством спорту та туризму. Вартість інвестицій, включаючи навколишню інфраструктуру, оцінюється в 1,9 млрд. злотих ($ 501 млн.). Річна вартість обслуговування стадіону складає близько 17 млн. злотих ($ 4,4 млн.). Будівництво відбувалось у 2008-2011 роках.

Однак початок був непростим: у перші два роки оператор PGE Narodowy фіксував збитки. У 2013 році він склав 13,2 млн. злотих ($ 3,4 млн.), а в 2014 році – 1,5 млн. злотих ($ 0,3 млн.). Зменшення збитків стало можливим завдяки динамічному збільшенню доходів, які у 2013 році склали всього 16 млн. злотих ($ 4,2 млн.), а в 2014 році досягли 43 млн. злотих ($ 11 млн.). Однак збільшення відвідуваності стадіону тягне за собою дуже високе зростання витрат, пов’язаних з необхідністю обслуговувати гостей, проводити ремонтні роботи. Тому тільки завдяки постійному зниженню експлуатаційних витрат на стадіон вдалося досягти прибутку, який вперше з’явився у 2015 році та склав 2,1 млн. злотих ($ 0,5 млн.) і 46 млн. злотих ($ 12,1 млн.).

На стадіоні розташований найбільший конференц-центр у Варшаві на 1,6 тис чоловік.

«Основою нашої діяльності є оренда – ми здаємо поле для матчів, а також конгрес-центри, банкетні зали, офісні модулі, невеликі приміщення для конференцій та VIP-боксів», — підкреслює Аліче Оміньца, директор стадіону.

Загальна площа офісів і торгових площ становить 25 тис. кв. м. Підземна автостоянка має 1,655 місць. На стадіоні 900 місць для журналістів, чотири ресторани, фітнес-клуб, паб на кілька сотень чоловік та 69 розкішних бізнес-боксів. На об’єкті проводяться музичні концерти (виступали Beyonce, Depeche Mode, Rolling Stones), тематичні вечірки (книжковий ярмарок, науковий пікнік, національні настільні ігри) та автомобільні заходи (Top Gear, Nitro Circus Live). Життя на стадіоні кипить і взимку – на ньому заливають ковзанки, зводять інші об’єкти, які приваблюють натовпи жителів Варшави. Саміт НАТО у 2016 році також проходив на цьому стадіоні.

Вроцлав

Інший стадіон, побудований для Євро-2012, розташований у Вроцлаві. За цей проект, як і у випадку з варшавським, відповідальний офіс JSK Architects. Він був побудований на земельній ділянці, площа якої – понад 164 тис. кв. м. Під платформою знаходяться 4 тис. 466 паркувальних місць для гостей. Фасад стадіону освітлюють понад 13 тис. ламп. Під час матчів на стадіон проходили майже 43 тис. глядачів. Також у ньому обладнано 1 тис. 554 місць у бізнес-ложах, побудований Бізнес-клуб площею 2,5 тис. кв. м та 2 тис. 130 VIP-місць. Ложі розділені на тринадцять та двадцять шість чоловік – перед кожною з них є тераса з видом на поле. Власник об’єкта – місто Вроцлав, а його оператор – «Вроцлав-2012». Інвестиції оцінюються у 904 млн. злотих ($ 238 млн.). Стадіон був побудований у 2009-2011 роках.

На стадіоні є 9 тис. кв. м приміщень для здачі в оренду, де проходять заходи та конференції. Так, концерт Iron Maiden в 2016 році зібрав до 38 тис. глядачів. На стадіоні виступали також такі зірки, як George Michael, Linkin Park. Існує також критий картинг-трек, офіси, тренажерний зал та спортивний тир, ще є майданчик для катання на ковзанах та для скейтбордингу. Взимку також можна використовувати льодовий каток і сноупарк.

Інші стадіони також є масштабними проектами. Так, на будівництво стадіону в Гданську витрачено 863 млн. злотих. ($ 227 млн.), а його місткість становить майже 42 тис. осіб. Річна вартість обслуговування варіюється між 15-19 млн. злотих на рік. Стадіон був побудований у 2008-2011 роках.

Стадіон у Познані був модернізований – це єдиний об’єкт до Євро-2012, який не був побудований з нуля. Загальна вартість будівництва оцінюється в 747 млн. злотих ($ 197 млн.). Стадіон належить місту Познань. Оператори цього об’єкта – компанії KKS Lech Poznań разом з консорціумом Marcelin Management. На стадіоні 45 розкішних VIP-боксів, які вміщують до 530 чоловік та 900 паркувальних місць. Корисна площа стадіону становить 250 тис. кв. м.

Як ви заробляєте, стадіони?

Методи фінансування всіх згаданих об’єктів, в основному, змінюється. Перш за все, прибуток надходить з так званого «дня матчу», коли проходять змагання на стадіоні. Фанати, які відвідують стадіон цього дня, оплачують квитки, користуються послугами громадського харчування та купують сувеніри в клубних магазинах.

Інша модель, загальна для всіх – оренда комерційних приміщень. Стадіони заробляють, здаючи в оренду свої конференц-зали, корисні простори, бізнес-клуби або, врешті, й саме поле. День, коли на стадіоні нічого не відбувається, – не звичне тут явище. У вихідні дні проходять ярмарки й тематичні зустрічі, протягом тижня проходять прес-конференції та ділові семінари. Важливим елементом є також циклічні заходи, що організовуються щороку – такі, як «Національна зима в Варшаві», під час якої PGE Narodowy відвідує кілька тисяч гостей щодня. Також у трьох стадіонів, крім Вроцлава, є титульний спонсор, який забезпечує його коштами у рамках багатомільйонних контрактів.

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *