Як німецькі університети та відсталі регіони борються за студентів, доплачуючи їм стипендію

Німеччина – одна з небагатьох розвинених країн світу, де вища освіта залишається безкоштовною. Це притягує тисячі студентів-іноземців зі всього світу. Але в такому випадку студенти здебільшого обирають для себе великі студентські міста-мегаполіси, де легко знайти роботу чи просто цікаво провести час після навчання. Після падіння Берлінської стіни минуло майже 30 років, але рівень життя у Східній Німеччині все ще програє Західній Німеччині.

Länderfinanzausgleich

Для того, щоб регіони розвивалися рівномірно, було створено механізм перерозподілу коштів між багатими «землями» та «бідними». Назву Länderfinanzausgleich можна перекласти як «земельне фінансове вирівнювання». Історія таких фінансових стосунків сягає ще часів Бісмарка, коли у новоствореній німецькій державі треба було якось підтримувати бідні князівства та королівства, щоб вони розуміли, у чому для них взагалі сенс перебування у новоствореному союзі.

У різні часі в залежності від економічних реалій та чи інша федеральна земля могла бути або «донором», або «годувальником». Після війни сільськогосподарська Баварія до 80-х отримувала гроші від умовних «металургів» з Рурського басейну.

В останні роки вже баварські економічні гіганти «годують» всю країну. Минулого року завдяки цьому механізму було перерозподілено 11,45 млрд євро – 6,67 млрд довелось заплатити Баварії. Більше за всіх отримав столичний регіон Берлін – 4,4 млрд євро.

Розрахунки між землями проводяться згідно з кількістю зареєстрованих мешканців. Отже, чим більше мешканців зможе показати бідна федеральна земля, тим більше грошей отримає. І тут вже кожна місцева громада викручується як може.

Перетягнути до себе мешканця – не така вже й легка справа, особливо, коли мова йде про депресивні регіони. І тут на допомогу приходять студенти.

Загалом, не має особливої різниці, де вчити математику чи хімію – в гламурному Мюнхені чи в «соціалістичному» Коттбусі. Тому не такі розкручені регіональні навчальні заклади з небагатих федеральних земель разом з місцевою владою заохочують студентів переїжджати до них на навчання.

Кожен студент не тільки в «примусовому» порядку проведе кілька років у місті, але й потенційно може залишитись у ньому. Отже, студент – гарна інвестиція для розвитку регіону. Після реєстрації новий мешканець отримує або напряму гроші від місцевої влади, або усілякі знижки та купони для місцевих бізнесів.

Begrüßungsgeld

Місто Дрезден з 2001-го року залучило до своїх навчальних закладів більше ніж 73 тис. студентів з інших міст. Минулого року грошову допомогу на переїзд отримали 4105 студентів. Виплати невеликі – всього 150 євро, але це гарний початок на новому місці.

Місто Хемніц, колишній Карл-Маркс-Штадт, платить новоспеченим студентам Технічного Університету Хемніца з інших міст по 100 євро.

В Магдебурзі платять протягом перших трьох років – 70, 50 та 40 євро відповідно.

А місцева влада провінційного Фуртвангена не шкодує і 200 євро кожному студенту з іншого міста, що оселиться в 9-тисячному селі чи на його околицях. Там є Hochschule Furtwangen University – аналог нашого «інституту», який активно бореться за студентів, а сам регіон – за нових мешканців. Так влада сусіднього селища Гютенбах (1162 мешканці) готова платити за переїзд студента до них аж 500 євро.

Кожного року ці виплати переглядають, і перед початком семестру можна знайти поточний «рейтинг» найцікавішого з фінансової точки зору місця навчання. Іноді маловідомі навчальні заклади потрапляють до новин тільки завдяки захмарним виплатам — такий собі маркетинг чужим коштом.

Не завжди ви отримуєте на руки гроші – часто це купони на знижки в місцевих крамницях. Тобто, влада також зацікавлена, щоб отримані гроші ще й були витрачені на місці.

Отже, обираючи навчальний заклад у Німеччині, варто придивитись, де вигідно отримати прописку. Це не дасть вам змогу збагатитись, але полегшить фінансові будні.

Антон Павлушко, для EN

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *