Чому російські тролі підтримують антивакцинальний рух та до чого це призводить

Інтерв’ю з Девідом Бронятовським – співробітником Школи інженерних і прикладних наук Університету Джорджа Вашингтона

– Які основні висновки випливають із Вашого дослідження, присвяченого поширенню в інтернеті дезінформації на тему щеплень?

– У Твіттері є різні види акаунтів, з яких ведеться шкідлива діяльність. Російські тролі у 22 рази частіше пишуть про щеплення, аніж середньостатистичний користувач Твіттера. Ми також виявили велику кількість присвячених щепленням твітів, які публікувались за допомогою ботів (автоматизованих акаунтів, які копіюють поведінку людини) і акаунтів, призначених для поширення реклами або комп’ютерних вірусів – так званих забруднювачів контенту (contentpolluters).

– Навіщо росіяни пишуть про щеплення у США?

– Російські тролі опублікували багато твітів англійською мовою з тегом #VaccinateUS, швидше за все, акція була націлена на те, щоб розколоти американське суспільство. Це висловлювання як на підтримку щеплень, так і проти них, і містять вони набагато різкіші оцінки, аніж публікації звичайних користувачів. При цьому навіть твіти, що відносяться до першої групи, мають агресивний, провокаційний характер. Слід підкреслити, що найчастіше у записах звичайних користувачів (людей) щеплення оцінюються позитивно, а в записах «забруднювачів контенту» – негативно. Російські тролі та боти поширюють тези, зміст яких як «за», так і «проти» щеплень. У їхніх твітах з’являються також кілька таких, що викликають суперечки в американському суспільстві, вони стосуються тем і теорій змови, які зазвичай не бувають пов’язаними з темою щеплень.

– Звідки відомо, що за кампанією стоять росіяни?

– Російські тролі з нашої бази даних – це ті акаунти, на які вказало Міністерство юстиції США у зв’язку з втручанням росіян у американські вибори. Ці користувачі вже раніше поширювали провокаційні повідомлення, націлені на те, щоб посіяти в суспільстві ворожнечу. Наша команда експертів констатувала, що твіти на тему щеплень були створені за тим же принципом.

– Польський Сейм обговорює зараз проект закону, який скасовує обов’язкове щеплення. Значить, російські тролі поширюють пропаганду і в Польщі?

–Твіти польською мовою або записи, пов’язані з контекстом польської політики, ми не аналізували, так що я не можу робити на цю тему якихось висновків.

– Які основні небезпеки таїть в собі російська кампанія на тему щеплень?

– До цього часу американці здебільшого дотримувалися думки, що щеплення безпечні та ефективні. Провокування суперечки на тему, стосовно якої існував консенсус, може підірвати довіру суспільства: люди почнуть сумніватися, відкладати вакцинацію. У результаті зросте ризик виникнення епідемії зі смертельними жертвами. Такі епідемії загрожують тим, хто не прищеплюється, найбільшу небезпеку вони представляють для дітей, літніх людей, а також тих, хто відмовився від вакцинації за станом здоров’я. Епідемія може поширитися за межі країни й стати пандемією: державні кордони для вірусу нічого не значать.

– Що в такому випадку можна зробити?

– Є теми, які не можна використовувати, прагнучи заробити бали у політиці. У першу чергу, нам слід уважніше перевіряти джерело тієї інформації, яку ми отримуємо. Запис на тему щеплень в соціальних мережах може бути орієнтований на досягнення цілей, далеких від теми охорони здоров’я. Крім того, нам потрібно подумати про те, як краще поширювати інформацію щодо безпеки та ефективності щеплень, щоб насправді допомогти людям, а не спровокувати обмін образливими заявами в інтернеті.

Павел Шанявский, Rzeczpospolita

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *