Фінляндія хоче стати зразковою країною у питанні скорочення використання пластика

Пекка Пантс, Yle (Фінляндія)

Нова стратегія Фінляндії з переробки пластику пропонує великий набір дій і просування цієї теми на рівні ЄС наступного року.

Фінляндія активно намагається стати зразковою країною Європи в питаннях переробки пластику або, принаймні, завжди бути у перших рядах. Новий план країни з переробки пластику говорить про те, що у Фінляндії є всі шанси досягти успіху у здійсненні стратегії ЄС, що стосується вирішення цього питання.

На думку Міністерства екології, швидкість його реалізації надасть фінським підприємствам переваги на ринках цієї сфери.

«Наш підхід заснований на тому, що наші рішення про ефективний збір пластику та його заміні більш вдалим матеріалом можуть стати в нагоді всьому світу. Це питання відкриває фінським підприємствам можливості для зростання», – говорить міністр житлової політики, енергетики та навколишнього середовища Киммо Тіілікайнен.

Згідно зі стратегією Європейської комісії з боротьби з пластиковими відходами, до 2030 року всі види пластикових упаковок повинні піддаватися переробці. Крім того, використання одноразових виробів із пластику має бути скорочене, використання мікропластику буде обмежене. Фінляндія вже зіткнулась у цих питаннях з безліччю труднощів, як і інші країни ЄС.

Робоча група Міністерства екології вважає, що Фінляндія повинна підняти питання переробки та використання пластику під час головування країни у Раді Євросоюзу у 2019 році, а також внести цю тему до списку міжнародних питань Фінляндії.

У доповіді Фінляндію закликають висунути додаткові ідеї на рівні ЄС про вирішення питання переробки товарів з вмістом пластику, екодизайну та збільшенні використання переробленого пластику.

Нові методи Фінляндії з переробки пластику

Ідеї ​​національної дорожньої карти з переробки пластику вже передали Тіілікайнену. У дорожній карті міститься перелік дій, за допомогою яких можна зменшити шкоду від пластикових товарів, уникнути непотрібного використання, зробити систему переробки пластику більш ефективною, знайти альтернативу пластику, прискорити появу різних інновацій та інвестицій.

На думку укладачів дорожньої карти, в ній показані перші кроки у напрямку до нових і надійних методів використання пластику. Ось головні пункти:

– Дорожня карта пропонує, в тому числі, зниження рівня засмічення за допомогою проведення різних кампаній і договорів «Грін діл» (Green deal).

– Для більш ефективної переробки пластикових відходів у дорожній карті пропонуються нові вимоги до роздільного збору сміття й переробки, розвиток системи переробки у місцях проживання.

– Дорожня карта пропонує переробляти пластикові відходи, використовуючи нові способи й технології, наприклад, хімічну переробку. Ця технологія присутня в Європі в обсязі менше 2%. Зараз практично скрізь встановлені системи механічної переробки. Згідно з доповіддю, потрібно провести оцінку зручності системи хімічної переробки Фінляндії і реалізувати один-два проекти будівництва повноцінних комбінатів з переробки пластику з одним або декількома підрозділами для хімічної переробки. Пілотні проекти подібних комбінатів вже використовуються у Фінляндії.

– Розглядається питання про введення податку на пластик і можливості розширення депозитної схеми збору пластику.

– Також є мета поліпшити систему сортування пластикових відходів на будівельних підприємствах і оптимізувати переробку і заміщення сільськогосподарського та садового пластику.

– Потрібно просувати використання біоматеріалів як альтернативу традиційному використанню пластику і поширити дослідницькі дані про шкідливий вплив пластику на здоров’я і навколишнє середовище.

Величезна кількість пластикових відходів змусило людство прокинутися

За останні 50 років використання пластику у світі зросло в 20 разів через позитивні характеристики матеріалу. Серед них – низька вартість, легкість, міцність, зручність зберігання й гнучкість. Пластикові упаковки продовжили термін зберігання їжі і знизили кількість харчових відходів.

На шкоду пластику почали звертати особливу увагу тільки останнім часом. Багато хто був вражений, побачивши у новинах фотографії гігантських скупчень пластику в океані. У таких країнах південно-східної Азії, як В’єтнам, Таїланд і Малайзія, річки виносять до океану велику кількість сміття.

Незважаючи на шок від побаченого, пластик застосовують все активніше. На думку укладачів дорожньої карти, використання пластику в найближчі 20 років збільшиться удвічі. За підрахунками Світового економічного форуму, до 2050 року на виробництво пластику будуть використовувати вже п’яту частину видобутої світової нафти.

Укладачі дорожньої карти вважають, що пропозиції треба відразу ж застосовувати на практиці. У доповіді наголошується, що уряди повинні вживати заходів у терміновому порядку. Перевіряти реалізацію дорожньої карти будуть навесні наступного року.

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *