Фабрика брехні. Кремлівські пропагандисти в Польщі використовують противакційну теорію, щоб очорнити ЄС та українців

Друге розслідування польського аналітика Ганни М`єржінської про те, як кремлівській пропаганді вдається збирати мільйонну аудиторію у Польщі

Це не маленькі сайти. Тільки на Facebook у них 988 тис. фоловерів. Якщо рахувати кількість груп FB, то число поляків, що мають постійні контакти з проросійською пропагандою, збільшиться приблизно до 2,5 млн. чоловік. І кількість відвідувань цих сайтів тільки у серпні сягала 53,6 млн.

Російська пропаганда впливає на поляків більше, аніж як вважалось раніше. Вона надходить не через офіційні канали, контрольовані росіянами, які в Польщі не користуються популярністю, а через портали новин польською мовою.

Пропаганду поширюють «новини» «Супутника Польска», «Росія сьогодні» (RT) і прокремлівський портал «Голос Європи». Інформація з прокремлівських джерел головним чином стосується подій за кордоном. Очевидно, що проросійська пропаганда намагається сформувати полякам образ сучасного світу.

Я стежила за діяльністю 60 інформаційних та квазіінформаційних порталів (пропагандистська інформація і фальшиві новини). 23 з них регулярно надають інформацію з державних порталів Росії.

Серед інших часто цитується «Голос Європи» («ГЄ»), зареєстрований у Нідерландах, але широко відомий як веб-сайт, який поширює прокремлівську пропаганду. Роль «ГЄ» була описана самими голландцями, участь цього сайту в інформаційній війні в Іспанії також було продемонстровано (під час референдуму по Каталонії), а в Польщі прокремлівський контент «ГЄ», презентував, зокрема, Войцех Муча з сайту Niezalezna.pl.

Обдурити обережних поляків

Механізм простий – «Супутник», «Росія сьогодні» і «Голос Європи» надають відповідним чином оброблену, з прокремлівським баченням реальності інформацію з усього світу та з Польщі.

США, ЄС, НАТО і Німеччина погані, перебувають у стані розпаду й анархії. Росія – стабільна і безпечна, якщо на неї не нападають «злі країни». Тому вона озброюється, щоб захистити себе під час Третьої світової війни, яка незабаром розпочнеться. І, звичайно, Сполучені Штати першими почнуть військові дії.

«Супутник Польска» додає, що всі українці також погані і «ненавидять поляків», а «ГЄ» подає інформацію про поганих мусульманських та африканських біженців, які руйнують європейську культуру і нападають на європейців.

Польською мовою такі новини подаються тільки «Супутником», але він не популярний, тому що його досить часто називають кремлівським рупором. Однак було знайдено спосіб, як подолати цей бар’єр недовіри у поляків.

Я помітила це, спостерігаючи за групами Facebook, пов’язуючи насамперед людей з відверто національними і правими поглядами і людей з антиіммігрантським, антиукраїнським ставленням. Ці групи мають до десятків тисяч фоловерів, тому мова йде не про маленьку нішу, а про велику кількість поляків.

За моїми оцінками, близько 1,5 млн. користувачів польського FB мають доступ до новин, представлених в цих групах.

Періодично користувачі цих груп постять прямі посилання на маловідомі портали. Деякі з них є радикально правими веб-сайтами, інші показують «альтернативне» бачення світу та інформації, «яких ви не знайдете у звичайних ЗМІ». А треті – це сайти, присвячені популярній у даний час так званій «теорії змови», у тому числі антівакіційній теорії або НЛО. Ці веб-сайти також торкаються політичних тем.

23 портали перекладають тексти з прокремлівських джерел

Я склала список порталів, які були вказані у групах FB, проаналізованих мною, і перевірила кожну з них, тобто 60 веб-сайтів.

Виявляється, що цілих 23 використовують новини «Супутника», «RТ» або «Голосу Європи». Часто джерело подається аж вкінці, невеликими літерами, тому його навряд чи видно, особливо у порівнянні з кричущим, сенсаційним заголовком. Небагато людей, які черпають інформацію з Facebook, дізнаються, звідки вона запозичена.

Ось список порталів, які я знайшла (в алфавітному порядку):

 • alternews.pl,
 • alexjones.pl,
 • dziennik-polityczny.com,
 • hnews.pl,
 • koniec-swiata.org,
 • magnapolonia.org,
 • narodowcy.net,
 • nczas.com,
 • ndie.pl,
 • neon24.pl,
 • newsweb.pl,
 • parezja.pl,
 • pikio.pl,
 • prostozmostu24.pl,
 • prawdaobiektywna.pl,
 • reporters.pl,
 • sioe.pl,
 • wmeritum.pl,
 • wolnosc24.pl,
 • wolna-polska.pl,
 • wprawo.pl,
 • wsensie.pl,
 • zmianynaziemi.pl.

Також я виявила невеликі статті з прокремлівських джерел на наступних сайтах: hnews.pl, prawdaobiektywna.pl і newsweb.pl. Дуже поширена практика, яка полягає у наданні інформації один одному. Однак, якщо хтось вважає, що інші – нішеві сайти, і вони мало впливають на поляків, він помиляється.

Охоплення більше мільйона чоловік у серпні 2018 року (до 27 серпня дані з SimilarWeb) у сайтів magnapolonia.org, zmiannaziemi.pl, nczas.com, newsweb.pl, wmeritum.pl, ndie.pl, wolna-polska.pl і найбільший в групі — pikio.pl (34,4 млн. відвідувань).

Два з веб-сайтів, представлених у цьому списку, призупинили свою діяльність цього року (parezja.pl і reporters.pl), але їх «новини» все ще можна знайти або на самому веб-сайті, або на Facebook.

Портали дуже різноманітні. Деякі з них не повідомляють про те, хто їх створив, яка редакційна команда або кому вони належать. Наприклад, це можна спостерігати на таких сайтах: alexjones.pl, ndie.pl, sioe.pl, reporters.pl.

Причому дуже часто прокремлівські сайти вживаються такі мітки: «ОІЕ» – це абревіатура «Зупинити ісламізацію Європи», «НДІЕ» – «Не для ісламізації Європи». Обидва слогани є радикально антимусульманськими.

«Супутник», «Росія Сьогодні» і… противакційний рух!

На кількох інших ресурсах після ретельного пошуку можна визначити, яка компанія володіє порталом, інші створені редакційною групою або головним редактором. Найбільш часто описуються і, отже, є найвідомішими порталами такі: pikio.pl і newsweb.pl. Обидва належать польській медіа-компанії HGA Media.

Alexjones.pl — це портал, у якого мало спільного зі знаменитим Алексісом Джонсом, який поширює теорії змови у всьому світі (в Польщі його теорії представлені головним чином на порталі prisonplanet.pl). Alexjones.pl зареєстрований на невелику компанію з Пясечно, а сайт працює на німецьких серверах. У серпні у нього було 600 тис. відвідувань.

На цьому сайті представлені як політичні, так і соціальні матеріали, а також ті, які пов’язані з теоріями змови. У«військовій» секції з 10 останніх статей близько 9 матеріалів – це матеріали «Супутник Польска». Багато політичних матеріалів також натхнені прокремлівськими джерелами.

Цей портал також поширює інформацію про негативний вплив вакцинації на дітей, що дуже цікаво відображає недавні повідомлення британських The Times про те, що російські тролі виступають за підвищення популярності анти-вакцинної тенденції у світі.

Аналогічне посилання можна помітити на порталі zmianynaziemi.org — воно також займається поширенням політичної та соціальної інформації з «Супутника» (з кількох мовних версій), від RT і цілої низки статей про негативну дію вакцинації на дітей.

Те ж саме відбувається на порталі alternews.pl, який публікує новини про так званий НСП — Новий світовий порядок. Тут також інформація і тексти, які містять постулат про скасування зобов’язання по вакцинації в Польщі і копіюються зі «Супутника».

Ще одним цікавим явищем є той факт, що більшість аналізованих порталів працюють на іноземних серверах, головним чином на німецьких та американських. Цей відноситься до національних польських порталів.

Наприклад, сайт prostozmostu24.pl, який активно сприяє депутату Адаму Андрушкевичу. Він прославився своєю інтенсивною популяризацією питання про військові репарації, які Німеччина повинна заплатити Польщі. Prostozmostu24.pl працює на німецьких серверах і користується послугами німецького інтернет-провайдера (Hetzner Online з Баварії). Час від часу сайт публікує новини просто з «Росії сьогодні».

Яцек Мійдлар та «Вищий час» — що їх пов’язує? Новини від «Супутника»

Портал wprawo.pl, головним редактором якого є колишній священик, відомий націоналіст Яцек Мідлар, працює на серверах США і публікує новини «Супутника» (в тому числі про загрозу від українців Люблінського католицького університету за засудження УПА) і «Голос Європи» (включаючи «зґвалтовану собаку, знайдену в таборі біженців» або «католицьких дітей, змушених вивчати ісламські пісні» в Австрії).

Сайт правих «Magna Polonia» теж розташований на німецьких серверах, Sioe.pl – на канадських, «Wolna Polska» і wsensie.pl – на американських.

Сайт nczas.pl або «Supreme Time», пов’язаний з тижневиком з такою ж назвою, засновником якого є Януш Корвін-Мікке, дуже інтенсивно використовує прокремлівський контент. Сьогодні сайт просуває як Корвіна-Мікке, так і Станіслава Михалкевича, радикального правого публіциста.

Фонд «Czasszy Cas» також фінансує авторські гонорари для порталу – wolnosc24.pl. Обидва сайти часто демонструють російське бачення світу.

Wolność24.pl опублікував після «Супутника» інформацію про голого опозиціонера на зустрічі українських та білоруських лідерів у Києві, заяви єменського генерала про США і новини про російського робота, який може стріляти обома руками. Також він передрукував з «Голосу Європи» новину, що мусульмани через 12 років отримають контроль над Брюсселем, Угорщина прибере з університетів «гендерні дослідження», а в Європі скоро буде нова хвиля іммігрантів, серед яких безліч терористів.

На кількох інших польських порталах ви можете прочитати, що «ГЄ» – це просто консервативне видання, яке високо цінує польський уряд. Звучить непогано, але це неправда. У деяких доповідях про інформаційну війну «ГЄ» позначається як творець підроблених новин, які використовуються для прокремлівської пропаганди.

Однак, якщо хтось хоче захищати польські портали, він може сказати, що редактори просто не знали про прокремлівську роль «Голосу Європи». Пам’ятайте, що кожен з сайтів, які я вказала, також використовує матеріали «Супутника» – у цьому випадку ви не можете говорити про неуцтво, тому що про пропагандистську роль «Супутника» вже давно відомо.

Націоналісти також цитують «Супутник»

Новини «Супутника» також були знайдені на таких правих польських порталах, як «Magna Polonia» або «Wolna Polska». На останньому сайті їх багато, особливо тих, що стосуються України. Там є інформація про те, що Закарпаття вимагає автономії, а українські націоналісти протестують у Луцьку. Вони буквально копіюють інформацію «Супутника», включаючи назви.

Є також новини про падіння Швеції або про Сполучені Штати, які готуються до війни.

Варто відзначити, що деякі портали також отримують з інформацію з «Супутника» про те, що відбувається в Польщі.

 

Я вже навела приклад цитування політика Яцека Мійдлара на порталі wprawo.pl. Але, наприклад, ndie.pl після «Супутника» повідомляє про плани побудувати татарський центр мусульманської культури у Білостоці.

Однак мене найбільше здивувала замітка на wmeritum.pl про те, що деякі католицькі парафії в Польщі ввели послугу з можливістю оплати банківською карткою – вона також була взята з «Супутника».

Російська пропаганда поглиблює розбіжності та страхи

Спостерігаючи за діями російської пропаганди в Польщі, можна бачити, що Росія щодня з`являється в Польщі, головним чином у темах, які викликають сильні соціальні емоції. Часто вони не пов’язані з політикою, але торкаються питань, які важливі для простих людей – саме через них пропагандисти поглиблюють соціальні розбіжності та підсилюють хаос. Пропагандисти створюють конкретне бачення світу – відповідно до інтересів Кремля.

І в їхніх інтересах послабити існуючий політичний порядок, пробудити терор і поглибити його жахи. Отже, використовують антиіммігрантський, антимусульманський та антиукраїнський контент. Крім того, також вибірково представлені будь-які негативні повідомлення про ситуацію в установах і країнах Європейського союзу та НАТО.

На одному з порталів я знайшла інтерв’ю з генералом, звичайно, скопійоване з «Супутника», який стверджував, що потреба в НАТО вже відпала. І це бачення світу через польські портали отримують поляки, зазвичай радикально праві, які вважають, що вони прагнуть створити сильну Польщу. Я хотіла б ще раз підкреслити – ми говоримо не про маленьку нішу, а про мільйони поляків, яким подається така інформація.

Прокремлівська пропаганда в Польщі сьогодні? Зрозуміло, російські пропагандисти у Польщі вміло розповідали про світ. Безумовно, їхня мета – це поглиблення розбіжностей між Польщею та Європейським союзом. Хіба незадоволених ЄС було б менше без цієї пропаганди? Важко сказати. Але варто знати, хто, як і під яким прикриттям працює, щоб збільшити наші проблеми.

Ганна М`ержінска, oko.press

 

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *