Томос для української православної церкви: надбання та втрати України після проголошення української автокефалії

Україна зараз перебуває в очікуванні Всеукраїнського об’єднавчого православного архієрейського собору (Собор), як його назвав Патріарх Філарет. Вже достеменно відомо, що Собор відбудеться, й відбудеться у Києві. Дата проведення невдовзі буде оголошена. Фактично Собор поставить жирну крапку у процесі утворення самостійної православної церкви в Україні. На ньому буде проголошене і утверджене церковне об‘єднання, а також буде обраний Предстоятель для єдиної тепер і помісної Православної Церкви в Україні. І врешті Українська Церква стане самостійною у складі Вселенського православ’я. Предстоятель української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарет зазначив, що томос про Українську автокефальну церкву можна очікувати вже до кінця 2018 року.

Чому Томос і що це таке?

Томос у перекладі з грецької мови означає указ, декрет, окружне послання, що стосується деяких важливих питаннях церковного устрою (як у випадку з томосом для України у 2018 році) чи канонів віри (відомий томос Константинопольського Собору 1180 р. про «Бога Мухаммеда»). Томос фактично проголошує автономію (неповну самостійність) в управлінні чи автокефалію (незалежність) помісній церкві.

На синоді Константинопольської православної церкви 9‑11 жовтня 2018 року було підтверджене раніше прийняте рішення про те, щоб Вселенський Патріархат Варфоломій I  приступив до надання автокефалії Українській православній Церкві. Так Україна відходить від зобов’язання Синодального листа 1686 року. Тоді Уселенський патріарх Діонісій IV і Священний Синод Константинопольської Церкви приєднали до Московського патріархату Київську митрополію Константинопольського патріархату. З 1686 року Київська митрополія знаходилась у юрисдикції Московського патріархату.

Рішенням синоду Константинопольської православної церкви 9–11 жовтня 2018 року була відновлена Ставропігія Вселенського Патріарха в Києві. Ставропігія – це автономна православна церковна одиниця, що підпорядковується напряму юрисдикції Вселенському Патріархату та користується спеціальними правами. Таким чином, Україна отримала незалежну (автокефальну) православну церкву – власну, підпорядковану безпосередньо Константинополю, а не іншій помісній церкві, Московській – як то було з 1686 року.

В очікуванні Собору

Майбутнє незалежної української церкви буде проголошене на Всеукраїнському об’єднавчому православному архієрейському соборі. Духовенство та політичне керівництво України в очікуванні, що Константинополь невдовзі оголосить дату Собору.

«Він буде складатися із трьох церков: Київського патріархату — це понад 40 єпископів, Автокефальної церкви — 12 єпископів і кажуть, що 10 мінімум єпископів Московського патріархату. Тобто із оцих єпископів буде скликаний Собор і на цьому Соборі буде зафіксоване об’єднання всіх трьох церков в одну Українську православну церкву», – зазначив предстоятель УПЦ КП Філарет на прес-конференції 26 жовтня щодо автокефалії для Української церкви.

Філарет запевнив, що перехід парафій до складу нової української помісної церкви відбуватиметься за умови голосування парафіян та буде виключно добровільним.

«Якщо дві третини парафії проголосують за те, аби залишитися в російській церкві, значить, ця парафія буде належати російській церкві. Якщо ж дві третини парафіян проголосують за українську церкву, то храм разом з парафіянами перейде в Українську православну церкву», – запевнив Філарет.

Обрання Предстоятеля єдиної помісної православної церкви України на об’єднавчому Собор українських церков може відбутися вже до кінця цього року. Про це сказав Президент Порошенко в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV.

«Зараз у нас є історичні часи. Синод Вселенського Патріархату прийняв історичне рішення, якого українці стільки чекали», — сказав Порошенко. Він зазначив, що з оптимізмом дивиться на цей процес і вірить, що Україна має величезний шанс на позитивне рішення: «Те, про що мріяли, про що молилися мільйони українців».

Порошенко запевнив, що сьогодні абсолютна більшість українців роблять вибір на користь єдиної церкви. «Наш процес створення єдиної церкви має на меті об’єднати країну, а не розколоти її», – сказав Порошенко.

 Що Україна отримує та що втрачає з томосом?

 Томос про автокефалію УПЦ дарує Україні незалежну від іноземних митрополій помісну церкву. Незалежну – означає у першу чергу, що незалежно від Москви та Московського патріархату. Про це зазначив на відкритті Архієрейського собору Константинопольської церкви 1 вересня у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій. У своїй доповіді він тоді сказав: «Москва впродовж багатьох століть розпоряджалася Київською митрополією, православною церквою в Україні, без відома Константинополя». Саме тоді єпископи, що взяли участь у Архієрейському соборі Константинопольської церкви, ухвалили таке рішення: «Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без будь-яких узгоджень».

Незалежна від Московського патріархату та від впливу Росії церква – це потреба України в умовах сьогоднішньої воєнної агресії з боку Кремля. Президент Порошенко зазначив, що незалежна помісна церква важлива не тільки для вірян, а й для всіх українців. Процес створення єдиної української церкви Порошенко порівняв з відновленням української армії, яка також є важливим атрибутом державності та гарантом її незалежності «Тому, що це процес державотворення. Так само і створення української єдиної православної автокефальної церкви є також абсолютно необхідним атрибутом держави», – сказав Петро Порошенко.

Тому на питання, чи втрачає щось Україна з томосом, відповідь очевидна: так, втрачає –  Україна втрачає залежність від Росії. З проголошення томосу УКЦ стає рівноправною помісною церквою серед усіх підпорядкованих Вселенському патріархату (Константинополю) з 15 самостійних помісних церков у світі.

До роздумів: українці у світовій діаспорі роками мають власну церкву. У складі Константинопольского патріархату фактично з 1918 року (сто років!) існує українська православна юрисдикція – Українська Автокефальна Православна Церква в Діаспорі. Вона діє на території Великої Британії, Західній Європі, Австралії і Новій Зеландії.

Українська православна церква Канади (УПЦК) має Митрополію з 1951 року.  Підпорядкування Константинопольському патріархату як самоврядна православна церква УПЦК діє з 1990 року. Вона об’єднує переважно українців та канадців українського походження. Історія УПЦК почалась у 1918 році, коли у місті Саскатун виникла «Українська-греко православна церква Канади».

У США існує Українська православна церква. Створена у 1919 році невеликою групою українців, УПЦ США зазнала об’єднання у 1950 році, у 1995 році перейшла під юрисдикцію Константинопольського патріархату.

Помісні Православні Церкви – противники томосу УПЦ

Що ж до рішення Константинополя у питанні автокефалії Українській Православній Церкві, то РПЦ висловила протест. 15 жовтня було розірвано відносини РПЦ з Уселенським Патріархатом. Білоруська православна церква теж прийнявши аналогічне рішення.

12 листопада з’явились повідомлення, що Сербська православна церква виступила проти автокефалії для України. Дві українські православні церкви – Церкву Київського патріархату (УПЦ КП) та Українську Автокефальну Православну Церкву (УАПЦ) Сербська православна церква назвала «розкольницькими групами в Україні». Зняття анафеми з патріарха Філарета та предстоятеля УАПЦ Макарія серби засудили.

Польська православна церква теж не погодилась з рішенням Константинополя надати УПЦ автокефалію. А польським православним священикам заборонене офіційне та духовне з духівництвом УПЦ КП.

Проте вже запущений процес надання УПЦ незалежності вже нічим не можна було зупинити – 29 листопада Уселенський Патріархат затвердив текст Томоса та проект статуту автокефальної української церкви. І вже тоді в Константинополі офіційно оголосили, що українська автокефальна церква називатиметься «Православна церква в Україні».

Хронологія подій: як Україна домоглась Томосу

 З проханням про українську автокефалію до Вселенського Патріархату звернулась Верховна Рада України. Це відбулось 16 червня 2016 року, незадовго до Всеправославного собору. Собор (тобто зібрання) предстоятелів та представників помісних православних церков проходив на острові Крит з 19 по 26 червня. Саме туди Верховна Рада України була адресувала свою постанову про автокефалію. Повністю це документ (№ 1422-VIII) називається «Про Звернення Верховної Ради України до Його Всесвятості Варфоломія, Архієпископа Константинополя і Нового Риму, Вселенського Патріарха щодо надання автокефалії Православній Церкві в Україні». Як видно, тепер це вже історичний документ. У ньому українські парламентарії просили наступне:

– визнати нечинним акт 1686 року як такий, що був ухвалений з порушенням священних канонів Православної Церкви;

– взяти участь у подоланні наслідків церковного поділу шляхом скликання під егідою Вселенського Патріархату Всеукраїнського об’єднавчого собору з метою вирішення всіх суперечливих питань та об’єднання Українського православ’я;

– видати Томос про автокефалію Православної Церкви в Україні.

Томос Україні був необхідним, бо в країні протягом сторіч тривав церковний розподіл (два патріархати – Московський та Київський), а Православна помісна Церква потребувала, щоб їй надали канонічного статусу. Проте на Всеправославному соборі на грецькому острові Крит питання автокефалії Української церкви не розглянули.

Тоді того ж року на річних загальних зборах Світового конґресу українців (СКУ) було прийняте рішення офіційно звернутись до Вселенського святійшого патріарха з проханням українській православній церкві автокефалію. Тодішній президент Світового конгресу українців Євген Чолій кілька разів був у Стамбулі у Вселенського патріарха.

Наклалось все: звернення Євгена Чолія від імені 20 мільйонів українців зі світової діаспори у 53 країнах світу, звернення українського президента, постанова Верховної Ради, звернення уряду України. І вже 19 листопада 2016 року з’явилась офіційна інформація, що Всесвятійший Патріархом Варфоломієм «високо оцінив Звернення Верховної Ради до нього від 16 червня 2016 року». Вселенська Патріархія почала розглядати питання автокефалії Православної Церкви в Україні.

Під час свого візиту до Стамбула Президент Петра Порошенка 9 квітня 2018 року зустрічався зі Вселенським патріархом Варфоломієм та з членами Святого і Священного Синоду. Після цього 17 квітня 2018 року Порошенко, вже в Києві, зустрівсь з головами фракцій ВР України та просив їх підтримати Звернення до Варфоломія І про надання українській церкві Томосу про автокефалію. «Я, як Президент, прийняв рішення звернутися до Вселенського Патріарха з проханням щодо надання Томосу про Помісну Автокефальну Церкву. І просив би вас, шановні колеги, бо є речі, які нас точно всіх об’єднують, щоби Парламент підтримав це звернення і зробив це якомога швидше», – зазначалось у зверненні Порошенка до ВРУ.

Того ж дня, 17 квітня, Порошенко фактично анонсував створення єдиної української церкви. Під зверненням до Уселенського Патріарха про надання Томоса новій Української православної автокефальної церкви підписались єпископи УПЦ КП.

У липні 2018 року патріарх УПЦ КП Філарет зазначив, що Томос Українська Православна Церква отримає вже в поточному році. Глава Російської православної церкви патріарх Кирил 31 серпня отримав від Патріарха Варфоломея офіційне повідомлення про те, що  про здійснення правового рішення про автокефалію в Україні.

7 вересня стало відомо, що Уселенський Патріарх Варфоломей призначив своїх екзархів в Києві в особі єпископів із США і Канади для підготовки до надання УПЦ КП автокефалії.

Паралельно з запуском процедури томосу Російська Православна Церква (тобто московський патріархат)  заявила, що її стосунки з Константинополем зайшли в безвихідь, а над всім православним світом нависнула «реальная угроза».

Натомість процес отримання Україною томосу для власної церкви був вже запущеним – Вселенський Патріархат 11 жовтня прийняв рішення продовжити процедуру надання Томоса Української церкви. Саме 11 жовтня в Україні вважають історичним днем – Вселенський Патріархат зняв анафему з патріарха Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви митрополита Макарія.

«Прийняти та розглянути прохання про апеляцію від Філарета Денисенка, Макарія Малетича та їх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин, у відповідності до канонічних прерогатив Константинопольського патріарха отримувати такі звернення від ієрархів та інших священнослужителів з усіх Автокефальних Церков. Таким чином, згадані вище особи були канонічно поновлені у своєму єпископському або священицькому сані, також було відновлено сопричастя їхніх вірних з Церквою», – говориться в офіційному документі.

Щодо зняття анафеми з Митрополита Київського і всієї України Філарета (Денисенка), то це відбулось у далекому 1992 році. Тоді Архієрейський Собор Української православної церкви змістив Філарета з посади предстоятеля УПЦ та позбавив його сану митрополита РПЦ. Натомість керівником було обрано Володимира (Сабодана), що був тоді митрополитом Ростовським та Новочеркаським (Росія). Українські публічні джерела зазначають, що Архієрейський Собор пройшов з порушенням Статуту УПЦ та церковних Канонів – митрополит Філарет присутній на ньому не був, а новообраний предстоятель УПЦ Володимир він не входив до складу архієреїв УПЦ. У відповідь на це Філарет не визнав рішення і утворив Українську православну церкву Київського патріархату. Фактично за це РПЦ й наклала на нього анафему.

Томос в історії православ’я

Відомі історії православ’я томоси що, стосувались церковного устрою:

Естонська Православна Церква отримала автономію 7 червня 1923 року рішенням Патріарха Константинопольського Мелетія IV. Патріарх надав томос Православній Церкві Естонії та прийняв її до юрисдикції Константинопольського Патріархату.

13 листопада 1924 р. Православна церква в Польщі стала Автокефальною томосом Патріарха Константинопольського Григорія VII.

13 березня 1945 р. Патріарх Веніамін I та всі члени священного синоду Константинопольської Церкви надали томос Болгарській православній церкві. Цим рішення скасовувавсь розкол та визнавалася автокефалія тисячолітньої Болгарської Православної Церкви.

Молдовська православна церква отримала томос 2 грудня 1994 р. – їй дарував автономію московський патріарх Алексій II.

«Патріарший і Синодальний Томос про дарування автокефалії святій Православній Церкві у Чеських землях і Словаччині» 27 серпня 1998 року проголосив автокефалію Православній церкві Чеських земель і Словаччини.

Мирослава Добрознай

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *