Слід Росії в Закарпатті. До польських націоналістів причетні російські спецслужби

Продовження розслідування польських журналістів про участь Росії в дестабілізації українського Закарпаття

«Фаланга» — це Росія?

У рамках гри, яку ведуть росіяни, за даними українських служб, польські право-радикали також можуть відправитися в Угорський культурний центр в Ужгороді.

«Фаланга» – неофіційно діюча радикальна права організація. Вона ґрунтується на традиціях довоєнного, націоналістичного та антисемітського національного табору «Фаланга». Його активістів об’єднують небажання співпраці з США і НАТО та захоплення політикою Путіна.

Прихильником і активістом «Фаланги» є Томаш Ш., 25-річний хлопець із Польщі, один з паліїв в Ужгороді. Він є редактором веб-сайту Xportal.pl, навколо якого зосереджені прихильники та активісти «Фаланги». Він пише та перекладає для Xportal.pl зарубіжні інтерв’ю Олександра Дугіна, політолога, який закликає до вбивства українців та створення ультраортодоксальної імперії з Росією. У 2017 році Томаш Ш. був представником Xportal.pl на Міжнародному фестивалі студентів та молоді в Сочі. Також він у якості експерта виступав на прокремлівському радіо «Супутник», і в своєму профілі в Facebook публікував фотографії та малюнки з нацистськими символами.

Другий палій, 28-річний Михал П., співпрацював з прокремлівською партією «Зміна». Її бос Матеуш П. (колишній радник Анджея Леппера) знаходиться під вартою, обвинувачений у шпигунстві для Росії. Михал П. взяв участь в антиукраїнських демонстраціях (у тому числі 2 листопада 2014 року, разом з проросійським «Українським комітетом» при посольстві України у Варшаві). Багато часу він приділив воєнізованій Краківській стрілецькій асоціації 2039 роки (КСА 2039). Михал П. є командиром одного з взводів і членом ревізійної комісії асоціації.

Ймовірно, там же він зустрів Адріана М., 22-річного поляка, який до 2016 року також був членом цієї організації.

«Фалангісти» з КСА 2039 організували патрулювання «Анти-Бандера» на польсько-українському кордоні. Вони вирушили в сепаратистську Донецьку Народну Республіку, щоб зустрітися з їх лідерами, спалювали прапори НАТО на мітингах перед посольством США і вигукували антисемітські гасла.

На Xportal.pl ви можете подивитися фільм про один з таких «антибандерівських» патрулів у серпні 2015 року. Фільм також показували на російському НТВ. «Група добровольців прочісує польські ліси біля кордону з Україною у пошуках бійців Правового сектору», – пояснив російський диктор.

Стрілки з КСА 2039 на патрулі «Анти-Бандера» на польсько-українському кордоні.

Як писала раніше OKO.press, Міністерство оборони дає пріоритет у розвитку воєнізованим організаціям, таких як КСА 2039.

У лютому 2018 року, незабаром після арешту паліїв Угорського культурного центру в Ужгороді, ми запитали Агентство внутрішньої безпеки, чи знали вони про стосунки Адріана М., Томаша Ш. та інших активістів «Фаланга» з асоціацією КСА 2039. Чи зробило Агентство безпеки щось, щоб зупинити співпрацюКСА 2039 та Міністерства оборони? Однак прес-секретар міністра з координації спецслужб Станіслав Чарин відправив нас до оборонного відділу.

Ми запитали Міністерство оборони: як таке можливо, що Міністерство та його інститути співпрацюють з неофашистськими активістами та прокремлівською організацією? «Немає офіційного документу, що регулює співробітництво Міністерства національної оборони з КСА 2039, та листів, що ініціюють його», – невизначено відповіла прес-служба Міністерства національної оборони.

Збігнєв Мирослав з КСА 2039 стверджує, що восени 2016 року, після перших публікацій на тему цієї асоціації і зв’язку з «Фалангою», Агентство внутрішньої безпеки затримало учасників проросійських демонстрацій. «Вони відпустили їх, тому що вирішили, що вони чисті», – говорить він.

Марек Матула, комендант КСА 2039 в Жешуві, стверджує, що до укладення угоди зі своїми колегами з Кракова він попросив «як належить перевірити КСА 2039 з точки зору їх діяльності відповідно до польського законодавства». Служби відповіли, що «у них немає заперечень».

Після арешту закарпатських паліїв КСА 2039 офіційно відмовився від них. Михал П. був відрахований з організації.

Особиста ініціатива?

Ми спробували зв’язатися з палієм в Ужгороді, Адріаном М., який знаходиться на волі. «Вибачте, але я читав в Інтернеті дурне про себе. З повагою», – коротко відповів він.

Бартош Бекер, лідер «Фаланга», чиє ім’я з’явилося в українських публікаціях про паліїв, зустрічається з нами в фойє готелю Polonia в центрі Варшави.

Що він робить кожного дня? «Я викладач в одному з приватних університетів», – загадково відповідає він. Однак це не говорить ні про що. «Я не хочу, щоб у мого теперішнього роботодавця були проблеми», – говорить він. Раніше, будучи аспірантом, він керував заняттями з безпеки в університеті Стефана Вишинського у Варшаві. Коли його показали у ЗМІ як російського агента впливу, університет розірвав з ним трудовий договір.

Також важко дізнатися щось про діяльність «Фаланги». Організація офіційно не зареєстрована. «Суд уже багато років блокує нашу реєстрацію. Я підозрюю, що з політичних міркувань. Сама назва, що відноситься до довоєнного національного радикального руху, може бути проблемою для юридичних еліт», – каже Бекер.

Де «Фаланга» знаходить гроші для свого існування? «З того ж джерела, який показує OKO.press, тобто з вкладу читачів», – посміхається Бекер. «Ми організуємо збори на порталі crowdfunding, або читач може внести гроші безпосередньо на наш рахунок», – продовжує Бекер.

Чиє фінансування, куди йдуть гроші, якщо формально «Фаланга» не існує? «На мій приватний рахунок, призначений для потреб Xportal.pl», — каже Бекер.

Лідер «Фаланги» багато подорожує. Він відвідав Сирію з активістами проросійської партії «Зміна», зустрівся в Лівані з представниками «Хізбалли» та сепаратистами в Донецькій Народній Республіці. «Я їду за свої гроші. Це не Путін мені дає, як заявляють ворожі ЗМІ», – говорить він. І він стверджує, що польські служби працюють ефективно, тому вони швидко дізнаються, що «іноземний об’єкт» фінансував його поїздки.

Бекер стверджує, що у Адріана М., Томаша Ш. та вчинками Міхала П. немає нічого спільного з Фалангою. «Можливо, вони зробили щось подібне. Я не бачу ніякої потенційної вигоди від такої дії (підпалу в Ужгороді) для «Фаланги»», – говорить він. Деяка інформація про підпал, яка з’явилася в українських ЗМІ, названа фейком: «Поява мого імені в текстах підпалу та розповідь про те, що нібито я взяв участь в бойових діях в Донецьку або командував легіоном добровольців проти української держави, показує, що українці заангажовані».

Звертався він до паліїв після повернення їх з Ужгорода? «Так, я говорив з ними. Вони заперечували, що вони були причетні до цьго», – каже Бекер. Міхал П. стверджував, що це була провокація Служби безпеки України. «Крім потенційних переваг для російської сторони, саме Україна виграла від цього підпалу. Можливо, українці хотіли, щоб після дій українських націоналістів, спрямованих на угорську меншину, перекласти відповідальність на поляків чи росіян?», –питається Бекер.

Але враз все стало на свої місця — стало зрозуміло, що задумали у «Фаланзі». Коли учасників акції в Ужгороді було затримано, «Фаланга» опублікувала повідомлення на Xportal.pl, у якому зазначила, що «всі групи, які пов’язані з національним радикалізмом, націоналізмом чи іншими інтерпретаціями національної ідеї, приєдналися до нашої позиції … (.. .), щоб почати міжнародні дебати в Польщі про закарпатський статус».

Автори з Xportal.pl також закликали угорську меншину вирішити, «яка частина країни повинна бути їх маленькою батьківщиною».

Прихована ідентифікація

Історія, пов’язана зі спаленням угорського центру, мала продовження.

Після того, як «фалангісти» спробували спалити штаб-квартиру Угорської культурної асоціації Закарпатській області, 27 лютого 2018 року відбулась друга, більш серйозна атака. Цього разу нападники використовували бомбу власної конструкції з алюмінію. Ніхто не постраждав, але в результаті вибуху згорів інтер’єр будівлі, а також документація Асоціації. Нападниками виявилися двоє українців на чолі з чоловіком з Придністров’я — невизнаної квазі-держави, контрольованої Росією. «Інформація про вибух відразу з’явилася в російських ЗМІ, в тому числі в центральному російському інформаційному агентстві – до того, як українські ЗМІ почали говорити про це», – каже Ярослав Халас з канцелярії губернатора Закарпатської області.

СБУ класифікував акт як терористичну атаку. Двох українців було заарештовано, а третій з придністровським паспортом зміг втекти.

Ось чому Брензович все ще не спить спокійно. «За два дні до нашої зустрічі українська поліція заарештувала групу людей з Мукачева, яка приїхала до Ужгорода на машині, набитою вибухівкою. У них не було надійного алібі, навіщо їм вибухівка в Ужгороді», – говорить він.

Українці кажуть, що націоналісти в Закарпатті не мають відношення до терактів…

Ми запитуємо у Ярослава Халаса про українських націоналістів. «Праве крило в Закарпатті – вороги Росії. Багато хто з них боровся в Донбасі. Їм не подобаються угорці, але вони намагаються знаходити спільну мову з ними. Вони не шукають конфлікту», – стверджує він.

«Українсько-угорський конфлікт штучний, в Закарпатті всі це знають. Правду кажучи, тут ви можете зробити будь-яку пропагандистську дію за $200. А потім знімайте все це та відправляйте в російські ЗМІ», — переконує Тужанський.

Ференц Катрейн працював в угорському ЗМІ до 2014 року. Після того, як залишив посаду, він публічно критикував підхід Орбана до операції російської розвідки в Угорщині. За словами Катрейна, можливий етнічний конфлікт за участю угорців Закарпаття є однією з найсерйозніших проблем, з якими стикаються угорські служби, і якому вони повинні запобігти.

«Нападники з Ужгорода були польськими громадянами, пов’язаними з правими, прокремлівськими організаціями. Я вважаю, що «польські зв’язки» використовувалися, щоб приховати особистість реальних злочинців. Ті, хто підготував цей підпал, уникнув наслідків», – говорить він.

Конрад Щиґєл, Себастьян Клаусинський, oko.press

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *