Рука Кремля. Партію чеського президента Земана фінансувала мережа фірм юриста Путіна

Газета MF DNES аналізувала спонсорів Партії прав громадян (Stranа práv občanů). Більш ніж половина всіх пожертв земанівцям (партії, від якої обрали на посаду нинішнього Президента Чехії Мілоша Земана, — ред.) надійшли від споріднених фірм. Більшою частиною з них володіє юрист, пов’язаний з Володимиром Путіним. Багато з них мають італійські назви, і їх багато років тому заснував один єдиний житель Брна. А потім з них почали перераховуватися сотні тисяч чеських крон на кампанію Земана.

Росіянин Сергій Ролдугін заробляє на життя грою на віолончелі. А ще він хрещений дочки Президента Володимира Путіна. Справа Panama Papers нещодавно відкрила інформацію, що через фірми в «податкових раях» музикант володіє маєтком, що оцінюється в сотню мільйонів доларів.

Павутину підприємств, якими офіційно володіє Ролдугін та інші, пов’язані з Путіним олігархи, за даними кількох світових медіа, вибудував швейцарський юрист Фабіо Делько.

Аналіз MF DNES свідчить, що Делько також володіє кількома чеськими фірмами. Їхні кінцеві власники невідомі. Але очевидно, що частина працівників цих фірм за останні роки, на подив, вельми скоординовано пожертвували Партії прав громадян, яка фінансувала Президентську кампанію Мілоша Земана, більш ніж половину спонсорських внесків. А це, щонайменше, 13 мільйонів чеських крон.

Ян Велеба (Jan Veleba), який ще донедавна був головою Партії прав громадян, інформацію про спонсорів не коментує.

«Про це мусите спитати теперішнє керівництво. Я вже не керую партією», – констатував Велеба та поклав слухавку.

Пов’язані спонсори Партії прав громадян

Швейцарський юрист Фабіо Делько, пов’язаний з близькими російського президента Володимира Путіна, володіє в Чехії фірмами через підприємства з «податкових раїв». Вони створюють дві гілки спонсорів Партії прав громадян.

1.      Ліхтенштейнський Norwalk Holding, який є співвласником чеського товариства Stenegato. Ця фірма із підприємцем Міхалом Паханем часто отримує замовлення від уряду. Працівники інших фірм Пехана переслали Партії прав громадян останніми роками понад 800 тисяч чеських крон. Серед них тренери його фітнес-центру таі менеджерка його клубу.

2.      Швейцарське підприємство Waren Partners Ventures, яким, знову-таки, керує Делько, керує Адамовською машинобудівельною фірмою (Adamovské strojírny), яка володіє підприємствами Adast і Benepro. Вони перерахували Партії прав громадян протягом останніх років 12 мільйонів чеських крон.

Обидві гілки пов’язує остравський юрист Даніел Томічек, теж великий спонсор земанівців. Спільно з дружиною Томічек перерахував їм близько 650 тисяч. Його підписи фігурують у документах фірм з обох гілок. У підприємств різні функції.

В обох групах є підприємства з назвами, подібні до італійських, які заснував один і той же мешканець Брна Даніел Янда. Він, окрім Stegenato, створив і фірми Indimenta (тепер має назву Адамовська машинобудівельна фірма), Formicola I Napoletano. Всі ці підприємства пожертвували Партії прав громадян сотні тисяч крон.

Теперішній голова партії заперечує будь-який зв’язок пожертв з близьким до Путіна правником.

«Я переконаний в тому, що все в порядку. Це не координовано. Мова йде про випадковість», — запевнив теперішній шеф Партії прав громадян Любомір Нечас, який є ще й лікарем Мілоша Земана.

Випадковості з юристом Путіна

Таких «випадковостей» в мережі спонсорів партії MF DNES знайшла немало. Працівники та близькі підприємці до Міхала Пехана, наприклад, переказали земанівцям 830 тисяч крон. Недавно Пеханова фірма Astacus потрапила в скандал зі змовою з топ-чиновниками, як інформували Reportéři ČT. Сотню тисяч переказали, наприклад, тренер Пеханового фітнес-центру Роман Ґомола чи менеджерка з Пехановго клубу Яна Бендова.

Сам Пехан пов’язав свій бізнес із близьким до Путіна юристом. Він є також єдиним власником інших фірм. Підприємством Stegenato володіє спільно з ліхтенштейнською фірмою Norwalk Holding AG. Хто кінцевий бенефіціар співвласника – неможливо встановити. За даними MF DNES, Norwalk контролює якраз Делько.

Stegenato не має веб-сторінки, відповідно до законодавства про реєстри юросіб, не публікує бухгалтерських звітів. Тому незрозуміло, чим займається підприємство, скільки заробляє, чи виплачує зарплати працівникам, і чому швейцарець Делько з Пеханом вирішили інвестувати в неї. Делько на питання MF DNES не реагував.

Коментувати відмовляється і Пехан

«Я про це взагалі не хочу говорити. Дякую, до побачення», – відреагував Пехан.

З Делько через його фірми пов’язаний також інший великий спонсор земанівців. Швейцарський юрист сам приїжджав до Чехії керувати Stegenato. Повноваження керувати Norwalk Holding від Stegenatо, згідно з нотаріальними документами, отримав юрист з Острави Даніел Томічек. Він теж між 2012 і 2015 роками переслав земенівцям сукупно 450 тисяч крон. Його дружина Моніка Томічкова – ще 200 тисяч. Вісімдесят тисяч Томічек послав безпосередньо на президентську кампанію Земана в 2014 році.

Відповідати не буду, каже спонсор

Томічек не каже, чи залежить його робота від пожертв Земанові: «Не думаю, що хотів би на це питання відповідати. До побачення», – каже він.

Делько пов’язаний зі ще одною чеською фірмою. Як з’ясували Reporéři ČT, він єдиний контролер південноморавської фірми Adast Systems. З нею співпрацює Земанів радник Мартін Неєдли. Люди, пов’язані з фірмою, переказали земанівцям мільйони крон.

І у мереживі фірм навколо Adast’у є «чеський емісар» Делько Томічек. За документами, він є представником швейцарської фірми Warren Partners Ventures, яка володіє частиною фірм з орбіти Adast. А Warren Partners Ventures контролює Делько.

Остравський юрист є єдиним членом правління товариства Corum Credit, його дружина – єдина учасниця правління підприємства. Товариство в 2013 році переказало земанівцям півмільйона крон.

Маленька Італія земанівців

Пеханове Stegenato і Томічкова Formicola – не єдині фірми, які судячи з назви, походять звідкись з Італії. В переліку Земанових спонсорів фірми з подібними на італійські назви з’являються систематично. MF DNES встановили, що це не випадковість.

При реєстрації мережі фірм, які потім перерахували гроші на Земанову виборчу кампанію, пов’язані з Делько спонсори, скористалися послугами працівника юрфірми з Брна Даніела Янди. Його готові до використання фірми мають подібні на італійські назви.

Янда створював не тільки Stegenatо, про яке відомо, що ним володіє близький Путінові юрист, чи Formicola, якою керує чеський юридичний повірений Делько Томічек. А також Indimenta, яка спочатку називалася Адамовська машинобудівельна компанія, яка перерахувала сто тисяч крон, а сьогодні є єдиним акціонером Adast’у. Щедрішою була дочірня будівельна фірма Benepro, яка протягом 2015-2017 років пожертвувала 700 тисяч крон.

Benepro є найближчим зв’язком між обома групами спонсорів, які співпрацюють з близьким до Путіна юристом. У минулому вона володіла і фірмою Napoletino, якою недавно володів тренер з фітнес-центру Пехана Міхал Узел, і тим часом встиг через цю фірму перерахувати земанівцям 300 тисяч. Napoletino створював Янда.

Лукаш Валашек, idnes.cz

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *