Російський сценарій: Як сіяння страху та підтримка Кремлем євроскептиків може знищити ЄС зсередини

Польський сайт oko.press проаналізував всі останні спроби Росії по підтримці євроскептиків

У Польщі ми зараз зосереджуємося на виборах до Сейму, що пройдуть наступного року, у той час як найвищою ставкою для всієї Європи будуть вибори до Європарламенту. Відбувається гра між демократичними силами та антиліберальними й антиєвропейськими, які підтримуються Росією. Якщо ми знехтуємо євросилою, то наслідки можуть бути непоправними.

В Інтернет­‑мережі впродовж місяців готувались інструменти для впливу на виборчі рішення європейців. За останні тижні стає зрозумілим сценарій на наступні шість місяців – ідея полягає в тому, щоб максимально розхитати човен ЄС. Хаос, соціальні заворушення й страх збільшать шанси євроскептиків на перемогу у виборах до ЄП – саме про це йдеться.

Довгостроковою метою є руйнування Європейського Союзу. Тому наступні шість місяців будуть періодом дестабілізації зусиль у мережі.

Російський сценарій

 Уявіть, що ви є президентом великої, але економічно слабкої держави, і ваша мета – зміцнити свої позиції в Європі. З цієї точки зору було б краще розвалювати Союз. Кожна країна буде набагато слабкішою за ЄС, навіть у всій його повноті.

Яку стратегію прийняти?

Використовувати майбутні вибори до Європейського Парламенту. Змусити політичні сили, які виступають проти ЄС, брати участь у виборах до ЄП у якомога більшій кількості європейських країн. Якщо їхні представники вступають до ЄП у великій кількості, вони продовжуватимуть працювати над знищенням Союзу зсередини. Збільшити підтримку антиєвропейських груп, які беруть участь у виборах. Що робити, щоб люди голосували за євроскептиків? Провокувати страх. Страх є найпотужнішою і найдешевшою зброєю.

Тому Союз має ставати якомога більшим усередині самої країни, щоб громадяни, які вагаються, якомога швидше голосувати за тих, хто обіцяє якнайшвидше покинути нестійкий човен.

Чи можна вважати, що Президент Росії Володимир Путін має саме такі плани на найближчі півроку? Не знаю. Але те, що ми спостерігаємо – як у реальному житті, так і в Інтернеті – наближається до цього сценарію.

Боти атакують членів Європарламенту та інституції ЄС

 Трішки більше, аніж за п’ять місяців, ми вийдемо на європейські вибори. У мережі вже деякий час можна спостерігати заходи, які можуть вказувати, що російська пропаганда готується до них. Це можна побачити і в польськомовній частині соціальних медіа.

Протягом 2018 року найбільше зростання кількості роботів в акаунтах у Твіттері можна було спостерігати головним чином у тих польських політиків, які діють або є впізнаними на європейському рівні, а не національному.

Я писала про це кілька разів. Характерна тенденція: різке збільшення фальшивих фоловерів у Твіттері Дональда Туска, Радослава Сікорського, Анджея Дуди, Єжи Бузека та Міхала Боні – їх було набагато менше (або взагалі вони були відсутні) навіть у Матеуша Моравецького або Гжегожа Схетини.

Коли Твіттер оголосив про очищення мережі від підроблених облікових записів, наприклад, у липні, то найбільші дані про зменшення фоловерів також були у тих самих  політиків .

5-8 жовтня і 10-12 жовтня

У жовтні ситуація повторилася. Двічі, 5-8 жовтня і 10-12 жовтня, ті ж самі польські політики знову збільшили кількість послідовників:

Президент Дуда – близько 2,6 тис. фанів

Дональд Туск – близько 6,5 тис. фанів

Радослав Сікорський – близько 8 тис. фанів

Єжи Бузеку – близько 3,5 тисяч фанів.

Такі ж стрибки, причому у ті ж самі дні, можна було побачити навіть в обліковому записі у Twitter Європейської Комісії. Найцікавіші речі відбувались, однак, у тих акаунтах, за якими слідували у Twitter нові (й багатомовні) фоловери – дуже часто це були інститути ЄС, депутати (з різних країн) Європейського парламенту, функціонери в структурах ЄС.

Деякі з фоловерів були зосереджені на спостереженні за користувачами з однієї держави, інші стали послідовниками політичних лідерів ЄС і в той же час президента США Дональда Трампа та інших провідних американських політиків.

Вперше я спостерігала за акаунтами , які вирішили стежити за членами Європейського парламенту та інституцій ЄС. Раніше вони не користувалися такою популярністю серед ботів.

Мабуть, найцікавішим було те, що, коли Twitter у листопаді оголосив чергову акцію з видалення підроблених облікових записів, то серед читачів акаунтів політиків практично стільки ж послідовників зникло, скільки їх прийшло під час двох стрибків у жовтні. Мабуть, найкращі результати показують послідовники Єжи Бузека (партія «Громадянська платформа», від якої у 2010 році кандидат Броніслав Коморовський був обраний президентом Польщі – прим. переклад.) та Радослава Сікорського (міністр закордонних справ Польщі в кабінеті Дональда Туска у 2007–2014 рр., прим. переклад.).

Три групи Polexit

У той же час, ви можете спостерігати за діяльністю трьох груп, що підтримують Polexit (ідея виходу Польщі з ЄС ,прим. переклад.), у мережі Facebook. Дві групи існують вже кілька років. Перша, хоча і має назву Polexit, фактично не пише про саму ідею виходу Польщі з ЄС, але повідомляє про політичні події.

З іншого боку, є три облікових записи адміністраторів  – троє, хто адмініструє групу найдовше, у той час як активність на їхніх власних сторінках дивно низька.

Олександра – згідно того, що вона написала про себе у ФБ – живе у Нью-Йорку, у неї лише четверо друзів. У облікового запису під іменем Антонія теж написано, що живе в Нью-Йорку, проте немає жодного друга на ФБ. Моніка й Барбара також живуть в Нью-Йорку – дивовижне зближення місць та інтересів, чи не так?

Це, звичайно, фальшиві ФБ-акаунти, тому невідомо, хто керує цією групою або хто її створив, але ця група «працює» на ідею виходу Польщі з ЄС.

Третя група була створена у квітні 2018 року, вона пов’язана з правою прихильністю бастіону Європи. Існувала також четверта, на якій можна було спостерігати високу активність російських пропагандистських облікових записів, але вона зникла. Можливо, вона була заблокована самим Facebook.

Портал «ЄС», сервери в Малайзії

У той же час в мережі з’явилися й продовжують з’являтися інші квазіінформаційні портали. Можна, наприклад, спостерігати польськомовні сайти, які були зроблені так швидко, що при використанні шаблону редактора всі технічні субтитри не були видалені, і вони з’являються, наприклад, при відкритті іншої карти – і тоді ви можете побачити, що вони написані російською мовою.

Ці сайти поки що не розповсюджують політичний зміст, швидше, вони набирають аудиторію, розміщуючи матеріали, що підтримують clickbait – технологію заохочення до «кліків».

Набагато серйознішими є сайти, що створені для впливу на політиків та чиновників ЄС, як здається. Портал euanticorruption.com. Це веб-сайт, який у назві пов’язаний з ініціативою ЄС, хоча не має нічого спільного з ЄС, а його автори анонімні й стверджують, що вони є групою фрілансерів, що працюють на умовах соціального проекту, і що контроль над сайтом розпорошений. На порталі немає редакційної адреси, тільки порожня контактна форма.

Портал публікує (англійською мовою) сенсаційні доповіді з питань корупції у різних країнах. Домен був зареєстрований 16 серпня 2018 року, ідентифікаційний номер – IP – вказує на його розташування у Нідерландах, але вже ось поштові сервери працюють у… Малайзії.

Багато матеріалів на порталі стосуються Фонду відкритого діалогу, що діє у Польщі – звичайно, це негатив. Але є також дуже критичні матеріали про країни, про які рідко пишуть у західних ЗМІ: Албанія, Молдова, Боснія та Герцеговина, Казахстан, Румунія або Латвія.

З’явилися новини про фінансові зв’язки Трампа й Рудольфа Гуліані (колишнього мера Нью-Йорка) з казахським олігархом Аблязовим, пригнобленим президентом Казахстану і проживаючим у вигнанні.

Того ж Аблязова, за даними порталу, підтримала Ана Гомес, депутат Європарламенту, віце-президент Спеціального комітету ЄС з фінансових злочинів.

Гомес жорстоко протестувала, заперечувала цю інформацію й повідомляла, що згаданий портал поширює про неї дезінформацію – але сайт все ще працює.

Згідно з даними з Інтернету, вміст цього порталу розповсюджувався в основному на Facebook, але FB блокував його фан‑сторінку. Зараз його основний канал – це Twitter. Після відстеження історії облікового запису у Twitter @eu_anti_corrupt з’ясовується, що його основною метою є інформування про Brexit, але на самому порталі про Brexit йдеться мало, зате про Казахстан і Молдову – значно більше.

«Жовті жилети» й російські тролі

 Підготовка в Інтернеті триває до другої половини листопада. У Франції починаються протести «жовтих жилетів», криза між Україною та Росією виливається у зіткнення в Азовському морі. За моїми спостереженнями, портали та акаунти, які розповсюджують російську пропаганду, починають активізацію розповідей про те, що Україна винна у цьому інциденті, і що через хвилину вибухне Третя світова війна, і, звичайно, винна в ній буде Україна.

У соціальних медіа точаться дискусії, у яких войовниче представлено наступний наратив. Характер передачі простий (хоч і помилковий): Україна погана, Росія хороша, але вона повинна захищатися від української агресії.

Проте в останні дні листопада, коли тема Азовського моря трохи згасає (Третя світова війна знову не вибухнула), пропаганда зміщує свій фокус на Францію. Ще до протестів у Франції, французька тема буде представлена в основних польських ЗМІ, серед яких «Спутник» і RТ (Russia Today), а також такі портали, як kresy.pl (до 10 грудня 16 статей) або nczas.com (23 статті).

До вихідних 8-9 грудня майже всі праві частини польського інтернету обговорюють ці події: на їхню думку, протести є доказом того, що Франція не має права виховувати Польщу в будь-якій сфері, оскільки вона не може впоратися зі своїми проблемами.

Нині пряму трансляцію протестів (цікаво, що тільки більш агресивних інцидентів) очолює Russia Today – і цю трансляцію можна знайти в польських соціальних медіа. У вихідні спочатку користувачі Твіттера, а потім і світові ЗМІ, починають писати про те, що у французьких протестах з’являється все більше й більше російських слідів.

На дослідницькому сайті проекту Hamilton68, який зараз відслідковує діяльність певних  проросійських облікових записів на TT, можна бачити, що найпопулярнішим хештегом, що використовується цими записами, є #giletjaunes (жовті жилети), і наступні чотири також стосуються Франції.

Щоденні видання Times, Bloomberg і Le Figaro повідомляють про діяльність російських тролів та масове створення постів, які заохочують участь у протестах та показують (значною мірою фальшиві) фотографії та записи агресії французьких поліцейських проти протестуючих (після перевірки часто виявляється, що ці матеріали не надходять з цих протестів).

З цієї причини французький уряд оголошує про перевірку декількох сотень облікових записів у Twitter. Є записи спостерігачів протесту на ТТ, на яких ми можемо почути, що молоді люди, одягнені в жовті жилети, телефонують та говорять російською. Інші користувачі Twitter перевіряють підключення до цієї теми найактивніших облікових записів – і вони стикаються з класичними ботами.

Коли у вихідні я дивуюся, чому ця тема опанована російськими тролями і в Польщі, серед коментарів до статті на порталі interia.pl (на момент, коли я їх читаю, їх вже більше 3 тис., це дуже велика кількість), я відмічаю наступний: «Франція тільки що прокинулась, прийшов час для решти Євроленд!»

Може, в цьому справа? Для мотивації громадян інших країн виходити на вулицю? Тим більше, що в Твіттері деяких новинних порталів є ще один наратив: протести «жовтих жилетів» поширюються по всій Європі! Не тільки Франція, не тільки Бельгія, а й Італія! На зображенні ви можете побачити групу з більш ніж дюжини людей у жилетах, і нічого більше, але ви можете написати твіти.

Відбувається розхитування човна ЄС. Україна і оголошення про Третю світову війну, Франція та історія протестів, що поширюються всією Європою. Верхня фаза переговорів про Brexit та нестабільна ситуація у Великобританії, відхід Ангели Меркель від головування у партії ХДС.

Чи не випадково, що хакерські кібератаки тепер досягли комп’ютерів членів Бундестагу, співробітників німецьких збройних сил і декількох німецьких посольств, і вони були здійснені російською хакерською групою на ім’я Снейк?

Остання атака відбулась, за даними Der Spiegel, 14 листопада. Варто пам’ятати, що вплив росіян на президентські вибори в США почався зі злому поштових скриньок декількох політиків із оточення Хіларі Клінтон та з Демократичної партії.

Польща: євроскептики об’єднуються на Євровиборах

 У той же час в Польщі відбувається значна подія, яку, однак, мало хто помічає. Національний рух підписує угоду з партією «Свобода» Януша Корвіна-Мікке (польський політик консервативно-ліберального напрямку і публіцист – прим. переклад.) про спільний старт виборів до Європейського парламенту.

Мета спільна: націоналісти прагнуть виходу Польщі з ЄС, Корвін-Мікке навіть говорить про розпад ЄС. Обидві сторони ведуть подальші обговорення. Лідер Наглядової ради Роберт Вінницький заявив у ФБ, що він наполягатиме на спільному старті як Гжегожа Брауна (крайнього правого, колишнього кандидата в президенти Республіки Польща), так і «Руху Правдива Європа» (Ruch Prawdziwa Europa) – нової групи, про яку депутат Мирослав Піотровський, виступаючи в суді, зазначив, що це вечірка батька Ридзика.

У той же час депутат Марек Якубяк (бізнесмен-націоналіст), який тільки що покинув Кукіз’15 і заснував Федерацію Речі Посполитої, заявив, що веде переговори з Корвін-Мікком про спільний початок виборів. Якубяк визнає, що він не впевнений, але, можливо, він тільки завойовує свою власну переговорну позицію.

Один список євроскептиків, за яким націоналісти й прихильники Корвіна-Мікке і Якубяка за підтримки Ридзика будуть стартувати на виборах, стане сильним правим конкурентом для ПіС (ПіС, пол. Prawo i Sprawiedliwość — польська політична партія, заснована Лехом Качинським – прим. переклад.) і, ймовірно, приведе його членів Європарламенту до ЕР.

Вибори до ЕР – це боротьба за найвищу ставку

Європейська комісія знає про загрозу. Як повідомлялося кілька днів тому, так званий Звід практичних правил зобов’язував платформи найбільших соціальних мереж – Facebook, Twitter і Google – щомісяця, у період з січня до виборів до ЄП, повідомляти про дезінформацію з боку Росії.

ЄС також має намір запустити систему швидкого оповіщення для держав-членів ЄС про активні кампанії з дезінформації. Він навіть збільшив бюджет для виявлення дезінформації з 1,9 млн євро до 5 млн євро на рік. Завдяки цьому два роки тому було створено EU vs Disinfo.

Це все ще на так вже й багато (за оцінками, Росія витрачає близько 1 млрд. євро на рік на промосковські ЗМІ плюс витрати на тролів), але це показує, що в Союзі зростає розуміння того, що загроза з боку Росії реальна і повинна бути інтенсивно розглянута.

Також в Польщі ми повинні розуміти, що наступного року важливі не тільки парламентські вибори – грою з найвищими ставками можуть стати вибори до Європейського парламенту. Це буде не тільки битва між PiS і PO, з незначним залученням євроскептиків в окремому списку. Це європейська боротьба за підтримку спільноти, у якій Росія також буде противником.

Якщо ми програємо цю битву, ми опинимось вже в абсолютно іншій реальності – набагато гіршій для всіх тих, хто підтримує демократичну Польщу. Якщо поляки проігнорують вибори до Європарламенту – це може стати непоправною помилкою.

Анна Мєжиньска, oko.press

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *