Посол України в Італії Євген Перелигін: Необхідно зберегти європейські інтеграційні досягнення, набуті після Другої світової війни

Сьогодні Європа перебуває у стані готовності та очікування виборів до Європарламенту. Вибори до законодавчого органу Європейського союзу в Європі пройдуть з 23 по 26 травня 2019 року. У політичному житті ЄС важливість цієї події полягає в тому, що Європарламент – це єдиний з семи інститутів Євросоюзу, до якого обирають шляхом прямого, загального голосування громадянами держав – членів Союзу. Очевидно, що долю Європи у найближчі після цих виборів п’ять років буде вирішувати склад Європарламенту, який обереться вже навесні наступного року. І це, в свою чергу, і прямо, і опосередковано, вплине на місце та роль України у європейській політиці. Адже ми взяли курс на ЄС, на європейські реформи та цінності. Про те, якою сьогодні бачать Україну італійці, та що про Україну пише італійська преса, з якими викликами та проблемами стикається українська дипломатія – у нашому інтерв’ю з Євгеном Перелигіним, українським дипломатом, Надзвичайним і Повноважним Послом України в Італійській Республіці.

– Євгене Юрійовичу, як впливає формування тону зовнішньої політики України на імідж нашої країни у світі?

У більшості країн Західної Європи – в Італії, Німеччині, Франції – присутнє в цілому схоже сприйняття України. Як тільки в Україні спостерігаємо значні успіхи у боротьбі з корупцією, економічних реформах, покращення ефективності судової системи, досягнення у бізнес проектах, то одразу з’являються позитивні репортажі про нашу країну. І таким чином додається позитивний елемент для зміцнення нашого іміджу.

Як тільки виявляються проблемні питання, і вони регулярно потім описуються на шпальтах італійської преси, тоді постає питання про необхідність нейтралізації негативного резонансу – доводиться або спростовувати, або роз’яснювати, або додавати об’єктивності своїми коментарями. У таких випадках ми працюємо для того, щоб будь-яка інформація, яка впливає на формування іміджу України, носила об’єктивний характер. Образно можна описати розвиток сприйняття України синусоїдою: в один період імідж кращий, в інший – він знижується. І тоді тут, на місці, слід виправляти ситуацію. Але це життя, і так відбувається у будь-яких відносинах.

Безумовно, будь-які помилки чи проблемні питання, що виникають усередині нашої країни, впливають на її сприйняття закордоном.

– На які українські італійська преса події реагує найінтенсивніше? Звідки італійська преса черпає інформацію про нашу державу?

– Для центральної італійської преси проблеми в Україні (на жаль, але це реальність) не є тематикою та предметом висвітлення під номером один. Тому більшість інформації про Україну надходить від різних інформаційних агентств, у тому числі міжнародних.

Основні національні агентства Італії надають інформацію про те, що сьогодні відбувається в Україні або у відносинах України з іншими державами. Іноземні агенції, такі як AFP (Agence France-Presse), BBC, CNN, також є джерелом інформації про Україну. Рідко, але є також інформація, яка надходить безпосередньо від італійських джерел у Києві – коли представники агентств або газет відвідують Україну, беруть інтерв’ю, роблять спеціалізовані репортажі.

Останній такий матеріал – це інтерв’ю Президента Україна найбільшій італійській газеті La Repubblica («Репуббліка», з італ. «Республіка» – ред.). Воно потім розійшлось на цитати багатьма агенціями.

– Чи потравляє російська пропаганда в Італію сьогодні? Як італійці реагують на такі матеріали?

– Російська пропаганда в Італії та в інших країнах сьогодні функціонує дуже активно. Ті, хто слідкує за новинами або за інформацією, яка потрапляє на італійські медіа ресурси, може помітити, що дуже багато матеріалів формується саме російськими інформаційними агентствами. І це не тільки агенцією Russia Today (укр. «Росія Сьогодні», «Раша Тудей», фінансована урядом Росії російська державна багатомовна мережна телевізійна компанія, орієнтована на закордонну аудиторію – ред.). Серйозний «внесок» робить і російська агенція Sputnik.

Багато італійських журналістів користуються матеріалами агенції Супутник, так як вони підготовлені італійською мовою. По-перше, такий матеріал вважається журналістським, який начебто не є від державної влади РФ, і тому до таких матеріалів більша довіра. Журналісти в демократичних країнах так звикли працювати – якщо функціонує інформаційна агенція, то вона апріорі має подавати незалежний від влади матеріал.

Роз’яснення про те, що в Росії інформаційні агенції мають пропагандистський характер, не завжди сприймаються співрозмовниками з розумінням. І тому багато російських матеріалів пропагандистського характеру активно використовуються італійськими медіа. Сюжети підготовлені якісно, італійською мовою, та ще й надходять від російських колег, а не від урядових установ. І тому вони активно розповсюджуються в Італії.

– Що зараз відбувається в італійській політиці, що зможе в цілому вплинути на Європу?

– Сьогодні майже в усіх країнах Європейського союзу відбуваються дискусії щодо майбутнього Європи. Існує концепція, що не треба нічого ламати, а лише додавати нові елементи. В цілому Європа розвивається в інтеграційному, правильному напрямку.

А інша концепція, полярна першій, – це думка, що треба все зруйнувати і поміняти, тому що Європа зайшла в глухий кут, і треба тепер наново відбудовувати ЄС. І саме до другої концепції схиляються політики, які сьогодні при владі в Італії.

Наведу приклад про те, як розвивається дискусія між європейськими депутатами, європейськими чиновниками та представниками Італії. У цьому діалозі європейці підкреслюють, що італійські урядовці своїми діями виходять за рамки існуючих норм та правил ЄС та руйнують досягнення останніх десятиліть. Натомість влада, яка сьогодні в Італії існує протягом останніх 7 місяців, відповідає: так, ми розуміємо, але не ми встановлювали ці правила, і тому ми хочемо їх поправити. На зауваження про те, що італійські представники ж брали участь у встановленні цих правил, нова італійська влада відповідає: ні, це не ми брали участь – це робили наші попередники. І тому ми перемогли з новими ідеями, і хочемо сьогодні змінити ЄС, щоб Союз отримав новий імідж.

От приблизно такий діалог на щоденній основі відбувається між італійськими політиками, чиновниками та представниками ЄС. Все це відбувається у контексті підготовки до європейських виборів у травні 2019. Якщо в Європі переможуть або набудуть серйозної ваги сили, які дотримуються саме такого підходу, то, на мою думку, через рік ми побачимо зовсім інший Союз.

 – Розкажіть, будь ласка, як Україна просуває свої інтереси закордоном та саме в Італії?

– У цьому форматі йдеться, в першу чергу, про захист наших інтересів, у поєднанні з Їхнім просуванням. Через російську агресію в Україні сьогодні, в першу чергу, нам треба захистити національні інтереси – мова йде про територіальну цілісність, про повернення територій. Тому в цьому ключі ми працюємо не тільки з урядовими представниками або представниками Парламенту, а головним чином з тими, хто впливає на владу – виборцями.

Сьогодні треба забезпечити так, щоб італійський виборець зрозумів, а після цього тиснув на тих, кого обирає до Парламенту або до органів регіональної влади, що необхідно зберегти європейські інтеграційні досягнення та солідарну політику, що стало ознакою Нової Європи після Другої світової війни. Що я маю на увазі: неможливість перегляду кордонів, виконання міжнародних зобов’язань всіма, без винятку, країнами або організаціями, відновлення усталеного міжнародного порядку. У площині двосторонніх відносин між Україною та Італією це ось що означає: треба поставити на користь розвитку сучасних відносин між нашими країнами всі ті корисні напрацювання, які здобули Україна та Італія у попередні 25 років.

За трьома цими напрямками ми й працюємо з представниками італійської влади та з італійськими виборцями. В тому числі з лідерами суспільних думок, представниками бізнесу, з культурними та мистецькими асоціаціями та окремими їх представниками.

У тому, як Україна просуває свої інтереси, задіяні багато інструментів. Не всі нам доступні через брак ресурсів. Але більшість ми використовуємо. По-перше – це політико-дипломатичні інструменти, постійний розвиток політичних контактів на всіх рівнях, включаючи депутатський корпус, регіональних представників України та Італії.

По-друге – це італійська підтримка нашої країни в різних міжнародних організаціях, наприклад ООН, де минулого року Україна та Італія були разом членами Ради Безпеки. І обидві країни постійно обмінювались інформацією, підтримкою. Таким же чином ми діємо і в інших міжнародних організаціях – ОБСЄ, Рада Європи, а також у Спеціалізованих установах ООН – таких як Міжнародна організація праці, ФАО, Рада з прав людини.

Загалом, є багато можливостей для просування інтересів України. Звичайно, посиленням такого аспекту, як практична реалізація проектів у сфері іміджу та культури ми можемо досягти набагато більших результатів.

– Розкажіть про зв’язки посольства з українською діаспорою в Італії. Та про те, як в цілому діаспора оцінює економічний та політичний стан в Україні.

– Більшість українців, які знаходяться в Італії, – це мігранти першої хвилі, так би мовити, першого покоління. Вони приїхали 10-15, максимум – 20 років тому. Це не діаспора в класичному розумінні цього слова, яка є в США, Канаді, Аргентині, Австралії.

Це дуже активні громадяни – тільки офіційно зареєстрованих більше 130 асоціацій українців на території Італії. Вони функціонують, у першу чергу, для збереження української мови, українських традицій, української історії, літератури. Дуже багато шкіл засновано цими асоціаціями – це недільні українські школи, які діють на території Італії.

Дуже важко сказати, як в цілому громада оцінює економічний та політичний стан в Україні. Адже кожен громадянин, кожна людина має свою особисту думку, і ці думки дуже часто діаметрально протилежні. В Італії функціонує посольство України та два Генеральних консульства – в Неаполі та в Мілані. Ми маємо доволі інтенсивні зв’язки з українськими активістами та працюємо разом для організації спільних заходів. Це заходи історико-культурного характеру та заходи з протидії російській пропаганді.

– Чи займається українська діаспора в Італії гуманітарними проектами на користь Україні? За якою допомогою приходять волонтери до Посольства?

– Відповідь – «Так, 100% займається». І це дуже сильний волонтерський рух – починаючи від шефства над окремими українськими військовими об’єднаннями, в томи числі і тими, які знаходяться на Донбасі. Їм на регулярній основі направляються волонтерські вантажі. І закінчуючи прийомами українських дітей в Італії. Це найбільш відомі волонтерські акції, які концентруються навколо цих напрямків.

Найчастіше від волонтерів надходить запит на допомогу в розмитненні гуманітарного вантажу. Починаючи від того, що направляються машини «швидкої допомоги» з обладнаннями, які не можуть бути розмитнені через певні регуляторні акти в Україні, що забороняють це робити. І завершуючи звичайними митними проблемами, з якими волонтери стикаються майже щотижня на нашій митниці. Ось з такими проблемами волонтери найчастіше приходять до консульства чи до Посольства.

Італійці сприяють в отриманні обладнання або машин «швидкої допомоги», а бюрократичні перепони – це майже 99% з українського боку.

Про що йде мова: наприклад, про розмитнення гуманітарних автомобілів «швидкої допомоги», пальне в яких не відповідає стандартам ЄВРО 5 або ЄВРО 6. Ми намагаємось відпрацьовувати варіанти, коли технічно всі засоби мають відповідати нашому законодавству. Це один вид проблем.

Але більшість проблем відбувається від суб’єктивного фактора нашої митниці. І тоді, звичайно, ми підключаємо керівництво митниці, регіональне керівництво в Україні, обласну адміністрацію або Міністерство охорони здоров’я, щоб госпіталь отримав необхідний вантаж. У цьому напрямку в нас багато було успішних акцій, але також і багато проблем, які ми не змогли подолати.

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *