Поляки про пропаганду: Інструкція для російських тролів викликає холодний страх

Анна Мєжиньска, oko.press

Те, як працюють російські тролі, виявлені експертами США, можна побачити в опублікованих уривках інструкцій тролів, з якими кілька років ми маємо справу у польськіх соціальних медіа. Ті ж самі або дуже схожі ключові слова, той самий механізм атаки засобів масової інформації, політиків та тих, хто критикує владу.

Підготуйтесь до гарного психологічного трилера: все, що вам потрібно зробити, — це змінити назви з американських на польські, щоб відчути: це справді відбувається.

У Сполучених Штатах оприлюднено обвинувальний висновок щодо втручання Росії у внутрішні справи США. Цього разу у документі про діяльність Олени Хасянової слідчі представили інструкції, отримані так званими російськими  тролями.

Їм була надана вказівка, як реагувати у мережі, що писати на конкретні теми та на які адресати звертати увагу. Читання цих порад, у поєднанні з ситуацією в Польщі, кидає в холодний піт.

Повний текст обвинувального висновку англійською мовою можна прочитати тут:

Маркетинговий курс для російських тролів

Про закулісся ведення інформаційної війни з боку росіян у соціальних медіа США ми знаємо багато, особливо завдяки першому обвинувачувальному висновку, в якому прокурор Роберт Мюллер звинуватив декількох російських агентів у втручанні в президентські вибори в США 2016 р.

Ось так росіяни впливали на виборців:

– використовували фальшиві особисті дані та боти (тобто автоматичні облікові записи для масового розповсюдження контенту)

– створювали підроблені облікові записи  у Twitter і Facebook

– створювали фальшиві фан-сторінки недержавних організацій

– створювали фальшиві поді,

– вели гостру негативну кампанію проти Хілларі Клінтон.

Проте останніми тижнями слідчі вперше виявили фрагменти інструкцій, адресованих російським тролям, які працюють у мережі. Вони приходять з серпня 2017 року. Незважаючи на публічність справи про інформаційну війну, росіяни не припинили свою діяльність після президентських виборів.

Особи, які  працюють як тролі, в основному вивчали, як створити повідомлення, пристосоване до певної групи одержувачів.

«Якщо ви пишете пост в ліберальній групі, не використовуйте назви з порталу Breitbart (радикальний правий портал — примітка редактора). І навпаки, якщо ви пишете пости у консервативній групі, не використовуйте заголовки з Washington Post або BuzzFeed»,  – ось що було в одній з вказівок.

Інша інструкція: «Кольорові ЛГБТ менш витончені, ніж білі люди; тому складні слова та фрази не працюватимуть. Остерігайтесь всього, що може бути сприйняте як расистський зміст. Так само, як звичайні чорношкірі, латиноамериканці та корінні американці, барвисті ЛГБТ дуже чутливі до привілеїв білих і реагують на публікації та фотографії, які надають їм перевагу… На відміну від консерваторів, інфографіка також популярна серед  ЛГБТ та їхніх ліберальних союзників. Однак їхній зміст повинен бути зрозумілим, тому вони повинні містити короткий текст, великий шрифт й барвисту картинку».

Тролі дуже добре піклуються про так звані терміни постів — тобто, поділившись ними в той час, коли вони є видимими для найбільшої групи людей. Їм радили, зокрема, як боротися з різницею в часі між США й Росією.

«Написання повідомлень може бути проблематичним через різницю в часі, але якщо ви поділитесь своїм повідомленням з ранку за петербурзьким часом, він буде працювати однаково добре на ЛГБТ, як і на лібералів – групи ЛГБТ часто активні вночі. Консерватори можуть також переглянути пост, коли прокидаються вранці, якщо написали пост пізно увечері».

Ці загальні інструкції більше схожі на маркетингові поради, аніж на інформаційну війну. Інші виявлені фрагменти, однак, показують, як ретельно створені повідомлення про соціально важливі теми. Реакції залежать, перш за все, від публічних заяв політиків та статей засобів масової інформації.

Маккейн: «старий дивак»

Тролям вказували, наприклад, як визначити героїв текстів, як створити їхній образ, кого підтримувати і кого ненавидіти.

Тут відомий своєю антиросійською позицією сенатор Джон Маккейн (помер у серпні 2018 року) підійшов якнайкраще, особливо, якщо судити про ідею будівництва стіни на кордоні США з Мексикою, щоб зупинити нелегальних іммігрантів – мовляв, це безумство.

Керівництво потім відправило таку інструкцію тролям:

«Маккейн повинен бути показаний як «старий дивак», якого давно слід відправити до будинку престарілих. Підкресліть, що патологічна ненависть Маккейна до Дональда Трампа та всі його ініціативи, перебувають за межами здорового глузду».

А коли республіканець Пол Райан, голова Палати представників, одночасно виступали проти іншої ідеї Трампа, що стосується іммігрантів, російські тролі отримали ці поради:

«Пол Райан повністю й абсолютно не в змозі приймати будь-які рішення. Підкресліть, що ця дволика людина, як диктор-крикун, нічого хорошого для Америки або громадян США не зробив. Єдиний спосіб позбутися від нього — це голосування з боку Конгресу на користь Ренді Бріс, американського ветерана й демократа».

Росіяни зробили багато фальсифікацій виборів до Конгресу США та Сенату. Коли з’явилась стаття про те, що в Каліфорнії може бути більше зареєстрованих виборців, аніж жителів, інструкція була такою:

«В Каліфорнії у реєстрах виборців зареєстровано людей більше, аніж самих мешканців міст. Це той момент, коли американські консерватори повинні бити на сполох перед виборами! (…) Підкресліть, що попереднє шахрайство під час виборів у Сполучених Штатах вважалось міфом; але сьогодні вони стали реальністю. Підкресліть, що не можна  допустити до урн  на виборчій дільниці незаконних виборців. Підкресліть, що існує нагальна необхідність введення ідентифікаторів для виборців в усіх штатах, перш за все у «синіх» штатах (ліберальних та невизначених). Нагадати, що більшість «блакитних» штатів немає ідентифікаторів виборців, припускаючи, що там мова йде про фальсифікації виборів у великому масштабі. Вкінці вказати, що демократи на наступних виборах, безумовно, спробують сфальсифікувати результати».

«Республіканці як зрадники» – поглиблення підозри

Звичайно, були також ситуації, коли завданням тролів було підтримати тих, хто підходить для російської історії.

Таким «героєм» для тролів був консервативний американський оглядач Майкл Севідж, який у серпні 2017 року заявив, що якщо Трампа знімуть, то це може означати початок громадянської війни.

«Ми рішуче підтримуємо Майкла Севіджа та його точку зору, щоб підкреслити свою компетентність і чесність. Севідж говорить: будь-яка спроба зняти Трампа – прямий шлях до громадянської війни в США. Вкажіть імена тих, хто виступає проти президента, та тих, хто перешкоджає його зусиллям щодо реалізації передвиборчих обіцянок. Зосередьтеся на антитрампових республіканцях, які:

  1. створюють перешкоди у фінансуванні будівництва прикордонної стіни;
  2. не знижують податки;
  3. оббрехали Трампа й завдають шкоди його репутації (пригадаймо Маккейна);
  4. не хочуть скасовувати правила Obamacare;
  5. не поспішають прийняти закони, які виступають проти прийому біженців у США з Близького Сходу.

Підсумовуючи, зауважимо: якщо республіканці не перестають діяти, як зрадники, вони повинні брати до уваги небажання жителів за них голосувати під час виборів 2018 року».

Іноді їм  також було вказано підтримувати  президента Трампа:

«Повна підтримка Дональда Трампа та висловлення надії на те, що цього разу Конгрес буде змушений діяти згідно з указами президента. Підкресліть,  якщо Конгрес продовжуватиме діяти, як колоніальний британський уряд перед Американською революційною війною, це спричинить ще одну революцію. Підводячи підсумок: Трамп ще раз довів, що він справді піклується про інтереси Сполучених Штатів Америки».

Погана еліта, погана преса. Як у Польщі!

Тролі також повинні були працювати над тим, щоб підірвати авторитет спеціального прокурора Роберта Мюллера, який розслідує втручання Росії у президентські вибори в США.

Інструкції про це звучали так:

«Спеціальний прокурор Mюллер – маріонетка установи. Відбулось багато скандалів, коли Мюллер очолював ФБР (…) Підсумуйте, що Мюллер є політично залежною людиною, тому він не гарантує цілісності та відкритості розслідування. Підкресліть, що робота комісії з розслідування є згубною для країни та спрямована на запуск процедури імпічменту Трампа. Відзначте, що це не може бути зроблено, незалежно від всього».

Крім Мюллера постраждали й медіа, які критикували Трампа. Коли на порталі CNN (серпень 2017) з’явилась заява, у якій Білий дім порівнювався з борделем, тролям наказали атакувати медіа:

«Звинувачуйте CNN у брехні. Кажіть, що під час останніх виборів у засобах масової інформації, які підтримали кандидатуру Хілларі Клінтон на пост президента, майже на 100 відсотків розповсюджувались фальшиви новини, образливі висловлювання та брехня про Дональда Трампа та його прихильників. Тепер вони продовжують. Це справжня причина, чому такі джерела, як New York Times, Washington Post, CNN, CBS, Time i Huffington Post, не можуть бути сприйняті серйозно: вони є основними пропагандистськими каналами і намагаються змішувати розум американських громадян. Нагадайте читачам, що кожен із зазначених засобів масової інформації отримує кошти від Хілларі Клінтон та від її виборчого фонду. Ці засоби масової інформації висвітлювали підроблені результати опитувань, які передбачали перемогу Клінтон над Трампом на 10-15 відсотків, і намагались образити і дискредитувати Трампа. Підсумуйте, що CNN не можна довіряти, і він втрачає довіру день-у-день».

Справжня буря була спричинена сенатором Марко Рубіо, який пов’язаний з крайньою правою чайною партією, коли він критикував дії президента щодо іммігрантів.

Інструкція для тролів щодо його висловлювань була помічена коментарем «ДУЖЕ ВАЖЛИВО»  та описує, як хейтити сенатора:

«Виставляємо Марко Рубіо як підробного консерватора, який зрадив республіканським цінності, який зневажає Конституцію США та американських громадян. Нагадаємо, що Рубіо — протеже Джеба Буша, який є ганьбою для консервативного руху.  Стверджуємо, що жертви насильства, вчинені нелегальними іммігрантами та сім’ями жертв, щиро ненавидять Марко Рубіо. Іншими словами, Рубіо – ліберал, який потрапив до Республіканської партії, щоб послабити її зсередини. Підводячи підсумки, зазначимо, що голосування на виборах у Сенаті за Рубіо практично розцінюється як голосування за Хіларі Клінтон».

Через декілька днів тролі повинні були поставити під сумнів авторитет іншого консервативного політика  – Мітча Макконнелла, республіканського лідера в сенаті. Звичайно, безпосередньою причиною стала знову ж таки його «неправильна» заява:

«Настав час для Мітча Макконнелла, він повинен піти у відставку. Підкреслимо, що Макконнелл вичерпав себе як політик. Мітч Макконнелл поводиться подібним до багатьох інших республіканських сенаторів чином – як ренегат і підлий ліберал. Він нічого не зробив, щоб допомогти виконати передвиборчі обіцянки Трампа та інших республіканців. Нагадати, що Макконнелл є другом Джо Байдена, який не дотримується ніяких правил у політиці. Підкресліть, що бойкот консервативної програми є найбільш безвідповідальною та зрадницькою поведінкою у нинішній ситуації. Підсумувати, що у 2014 та 2016 роках люди не голосували за республіканців, щоб сьогодні робити те ж саме, що і демократи, – в основному займатись собою, а не громадянами».

Запланована холодна операція

Всі наведені вказівки надходять з першої половини серпня 2017 року. Ви можете побачити, як інтенсивно, точно і з великим знанням ситуації в США планувалось побудувати повідомлення через тролів.

Це інформаційна операція противника, запланована для «холодної війни».  Вистачить цих кільканадцять цитат, щоб помітити не лише конкретну розповідь, але й ключові слова, які з’являються в інструкціях:

— зрада,

— брехня,

— ганьба,

— підлий  ліберал

— ЗМІ, що розповсюджують фальшиві новини,

— погана еліта (установа),

— фальсифікація виборів,

— можливість громадянської війни.

Більше за те – образливі епітети: злодій, ренегат, смішний, нечесний, дволикий крикун. Погані хлопці ті, хто насмілюється критикувати Трампа; які не погоджуються з правами людини та поводженням з мігрантами. Засоби масової інформації, авторитет яких тролі підривають, пов’язуючи їх з певним політичним вибором: з демократами та з Хілларі Клінтон, погані.

А в Польщі? Розслідування не ведеться. Є Кремль.

Могли б не турбуватися, врешті-решт, але незважаючи на те, що справа стосується США, і що ключові слова, і методи роботи добре вписуються в те, ось що знаємо про ситуацію в Польщі.

Всього кілька днів тому OKO.press писала про високу активність фейкових контактів, які одразу після оголошення  результатів першого туру виборів Президента Варшави намагались побудувати розповіді про фальсифікацію виборів.

Зрештою, вистачить просто взяти будь-які вказівки, навіть ті, що стосуються ЗМІ, змінити імена, щоб побачити дивовижну схожість. Ось приклад:

«Звинуватити TVN у брехні. Зазначити, що під час недавніх виборів основні ЗМІ підтримали Громадянську платформу, продовжуючи поширювати фальшиві новини, образливі висловлювання та брехню про PiS та його прихильників. Тепер вони продовжуються. Це реальна причина, чому такі джерела інформації, як TVN, Gazeta Wyborcza, Onet та Radio Zet, не можуть бути сприйняті серйозно: вони є основними каналами опозиційної пропаганди й намагаються сіяти сумніви у головах поляків.

(…) Ці засоби масової інформації у ході президентської кампанії підробляли результати досліджень в опитуваннях, які передбачали перемогу Броніслава Коморовського, намагалися образити та дискредитувати Анджея Дуду. Як підсумок: TVN давно втратило свою репутацію й втрачає довіру щодня, йому не можна довіряти».

Підходить? Відмінно! Чи означає це, що росіяни склали для нас цю розповідь, а частина польського населення їм повірила?

Не обов’язково. З поділом суспільства ми добре справляємося самі, без сторонньої допомоги. Але подібність цих наративів, популярність тих самих ключових слів, які є і в американських джерелах, і в польських політичних дискусіях (зрада, сором, брехня, злодії), повинні підштовхнути до серйозних рефлексій. Можливо, росіяни проникли в польську політичну дискусію глибше, аніж ми думаємо. Можливо, їхній вплив триває довше, аніж за останні два роки.

Нажаль, в Польщі немає жодного розслідування з цього приводу. Немає такого прокурора, як Мюллер, який не зважаючи на тиск Трампа, відслідковує, звинувачує та направляє справи до суду. Такого немає.

А Кремль? Ох, звичайно, впливи Кремля є. Ми відчуваємо їхню дію щодня.

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *