Поїзд чотирьох міст. Латвійська журналістка випробувала на собі поїздку за маршрутом Київ-Рига

У Мінську — суворий батько, у Києві — солодкий дядько, у Вільнюсі — зла тітка, в Ризі — високий чоловік… Пасажирам нового поїзда «чотирьох столиць» Київ-Мінськ-Вільнюс-Рига й назад є, що обговорити під стукіт коліс та без вай-фая. Журналіст порталу Delfi Христина Худенко провела 19 годин у дорозі і оцінила плюси, мінуси та перспективи нового маршруту.

«А дівчина з зірками — це хто? А високий чоловік з дитино на плечі — це хто? А Урмас Отт — це ваш? — українські залізничники, які повернулися з півторагодинного забігу центром Риги, закидають найнесподіванішими питаннями. — А Крістіна Орбакайте часто приїжджає тата Миколу відвідати? Як, вона не ваша? А хто ваш? Паулс? А правда, що його можна на березі латиської великої річки зустріти? А де? На Домській площі? Це там, де церква Петра? Ні? А де?..»

Задовільнити палкий інтерес українців до Латвії двома годинами між прибуттям поїзда Київ-Рига і відбуттям Рига-Київ — нереально. Щоб зустріти Паулса на березі великої Даугави, потрібно мінімум тиждень уздовж неї прогулюватися з ранку до вечора. Приблизно до відправлення наступного поїзда жалісливі жителі Риги доведуть до відома Маестро, що його дуже чекають в незвичному місці, і він увійде в становище…

Поїзд Рига-Київ (N75/76) за радянських часів і кілька років незалежності курсував через день. У середині 90-х маршрут довелось закрити — грошей у людей не було, та й не до подорожей стало. У нинішній ситуації відновлення залізничної артерії з Балтією — один з найбільш очікуваних проектів України. Робота над ним велась більше року. До слова, починалася вона під музикування Паулса і спів Лайми — улюблені артисти прикрасили зустріч начальства чотирьох залізниць: Латвії, Литви, Білорусі та України.

«Було дуже нелегко, — зізнався Delfi глава Департаменту організації пасажирських перевезень української «Укрзалізніци» Олександр Красноштан. — Чотири країни, чотири дорожніх адміністрації, чотири сторони інтересу. Ми тягнемо ціни вниз, хтось намагається свою ділянку підняти вгору. Один без одного не можемо, але кожному хочеться більше. Мені ситуація нагадала анекдот про студентів. Скинулися, купили пачку пельменів, зварили, поділили порівну — один зайвий. Тут в кімнаті гасне світло. Крик-шум, світло включається — картина: тарілка, на ній — пельмень, на пельмені — рука, а в руці — п’ять вилок».

Взагалі-то, вилок поки всього чотири. Хоча питання про те, щоб в маршрут додали п’яту столицю, Таллінн, піднімався. Заступник виконавчого директора LDZ Cargo Едуард Чернявський дивиться на цю перспективу обережно: «До Таллінна, як не крути, далеко. Автобус йде чотири години, поїзд міг би домчатись тільки шляхами через Лимбажи, але десять років тому їх розібрали. Сьогоднішній шлях до Таллінна (через валки) довший на 120 км. Втім, будемо мати на увазі й думати».

Перший поїзд з Києва проводжали, як олімпійську команду за перемогою. На пероні зібралося все українське дорожнє начальство й міністр. У Литві потяг зустрічали з прапорами, в Латвії — з оркестром.
«Я з Красного Лиману, Донецької області. Переїхала туди за радянських часів, коли вийшла заміж, — розповідає одна з перших пасажирок. — У Ризі у мене дочка. Раніше їздила до неї щороку на автобусі, але зараз в Україні війна — чотири роки не була на батьківщині. Звичайно, хотіла влітку, але поїзд з’явився тільки зараз. Хороший, чистенький, з обслуговуванням. У Києві нас всім містом, здається, проводжали, а тепер тут з оркестром зустрічають — я щаслива».

«Все нове, білизна виблискує, а головне — туалет чистий, — ділиться враженнями Тетяна. — Я з міста Бердянська, Запорізької області. Раніше до сестри в Ригу їздила з двома пересадками — через Запоріжжя і Мінськ, тепер — з однією, через Київ. До нашого від’їзду на київському вокзалі людей, як на травневій демонстрації зібралося, начальство при повному параді, нас знімали, як зірок — для України це велика подія. У моєму вагоні всі нижні полиці були заповнені. Бажаю, щоб і на верхні знайшлися бажаючі!».

На завершення свята небо над Ризьким вокзалом прояснилося, і з-поміж хмар визирнула яскрава веселка…

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *