Німці побоюються: невже Росія нападе на Варшаву та Берлін?

США загрожують вийти з договору про РСМД. Але керівник Інституту політики в області безпеки при Університеті міста Кіль професор Йоахім Краузе в інтерв’ю виданню Der Tagesspiegel застерігає від істерії з цього приводу.

Професоре Краузе, відповідно до побажань НАТО, США дали Росії відстрочку два місяці для виконання договору про ядерні ракети середньої й меншої дальності (РСМД). Якщо цього не відбудеться, то США мають намір вийти з договору. Чи загрожує нам у такому випадку нова гонка ядерних озброєнь?

– Нам потрібно обережно поводитись з поняттям «гонка озброєнь» і пов’язаними з ним апокаліптичними асоціаціями. Факти такі: як мінімум з початку 2014 року Росія прагне до стратегічної конфронтації з західними державами, переважно у військовій області. НАТО та ЄС змушені на це реагувати. НАТО робить це за допомогою помірних, але ефективних військових акцій, ЄС застосовує економічні санкції. В обох сферах Захід реагував досі швидше стримано: військові заходи щодо забезпечення безпеки прибалтійських держав на тлі розширення військової присутності Росії в регіоні виглядають досить скромними. Тепер же Захід повинен осмислити новий ядерний виклик, кинутий Росією, і відреагувати на нього відповідним чином.

– Міністр закордонних справ Хайко Маас має намір докласти всіх зусиль, щоб врятувати Договір. Чи є у федерального уряду для цього можливості, незважаючи на те, що Німеччина не є учасницею Договору?

– Я не можу зрозуміти, чому міністр закордонних справ надає таке значення збереженню Договору, який більше не виконує функцію забезпечення безпеки Німеччини.

– І чому він більше не виконує цю функцію?

– Договір про РСМД поширюється лише на звичайні й крилаті ракети наземного базування з радіусом дії від 500 до 5,5 тис. кілометрів, але не стосується ракет морського базування або до ракет, які можуть бути запущені з літаків. Останнім часом Росія вибудовує фронт залякування з крилатих ракет, розміщених на підводних човнах та здатних нести ядерні заряди, а також з балістичних ракет, нехай і дозволених Договором про РСМД, але через розміщення їх у російському ексклаві в Калінінграді вони виконують ту ж саму функцію, що й ракети середньої дальності.

– Який розрахунок стоїть за цим?

– Розміщення цієї зброї має сенс тільки в тому випадку, якщо планується регіональна війна в Прибалтиці, за якої Росія після успішного захоплення прибалтійських держав і, можливо, інших територій захоче запобігти спробі НАТО відвоювати ці області назад. У НАТО в такому випадку буде тільки один вибір: визнати захоплення Росією цих територій або почати ядерну війну.

– НАТО стверджує, що Росія розробляє нові ракети середньої дальності, порушуючи Договір. Може, НАТО слід щось цьому протиставити?

– Так. НАТО слід відреагувати, але це не повинно обов’язково означати, що необхідно виробляти нові ракети середньої дальності й розміщувати їх в Європі і, зокрема, в Німеччині. Головне – перекреслити військово-політичний розрахунок Москви на те, що переможна наступальна війна в Європі можлива.

– Чи може почати США, а потім і НАТО, також озброюватись ядерною зброєю, після того, як вийдуть з Договору?

– Заходу доводиться реагувати на зростаючу російську ядерну загрозу, але це не повинно перерости в гонку озброєнь. На жаль, деякі німецькі політики майже рефлекторно і без глибокого розуміння всіх взаємозв’язків говорять про небезпеку гонки озброєнь, коли про подібні питання лише заходить мова. Це не сприяє серйозному ставленню до німецьких політиків за кордоном.

– Чи можна порівняти сьогоднішню ситуацію з дебатами про доозброєння 80-х років минулого століття?

– І так, і ні. З одного боку, схожість є: як тоді, так і тепер початок процесу поклали військово-стратегічні розрахунки російської сторони. Уже тоді Москва мала на меті убезпечити своє потенційне вторгнення, виключивши будь-яку спробу НАТО вплинути на результат війни. Але відмінність від сьогоднішньої ситуації полягає в тому, що тоді йшлось про широкомасштабне вторгнення до Федеративної республіки Німеччини, країни Бенілюксу, Скандинавії, Австрії, Італії, Югославії, Греції та Туреччини. Сьогодні ж ми говоримо про обмежений театр військових дій та про Росію, значно меншу й з військової точки зору більш слабшу, ніж Радянський Союз. Крім того, існують – не в останню чергу через збільшення потенціалу протиракетної оборони – інші способи впливу на ситуацію. Наприклад, можливості в області економічних санкцій ще далеко не вичерпані.

– НАТО звинувачує Росію в порушенні Договору про РСМД. Росія, у свою чергу, скаржиться, що оборонні системи в Румунії, що призначені для відображення іранських ракет, можуть бути переоснащені й перетворені в наступальне озброєння. Чому б НАТО не запросити російських інспекторів?

– З цього приводу ось уже кілька років ведуться російсько-американські переговори, які до цього часу не принесли ніяких результатів. Інспекції на місцях нічого в цій ситуації не змінять. В основі проблеми лежить той факт, що США розмістили в Румунії протиракетні системи, пускові установки яких взяті з ВМС і можуть, у тому числі, запускати ракети морського базування «Томагавк» з радіусом дії 2,5 тис. кілометрів. Теоретично вони в змозі стріляти «Томагавками» з Румунії. Цей приклад показує, наскільки мало сенсу має договір про знищення ракет певного радіусу дії, якщо він поширюється тільки на системи наземного базування.

– Спостерігачі вказують, що в Калінінграді й на Кольському півострові будуються бункери для складування ядерної зброї. Якщо це дійсно так, то що це означає?

– Подібні будівельні заходи дають зрозуміти, що нова ядерна загроза з боку Росія реальна, і потрібно сприймати її всерйоз. Складування ядерної зброї в Калінінграді з одночасним розміщенням там ракет «Іскандер» означає, що в доступному для огляду майбутньому Берлін і Варшава будуть перебувати під прямою загрозою нападу із застосуванням російської нестратегічної ядерної зброї. Щоб зрозуміти, які цілі при цьому переслідуються, потрібно лише згадати, як президент Радянського Союзу Михайло Горбачов у 1987 році обґрунтував укладення Договору про РСМД: він сказав, що не любить вести переговори під дулом пістолета.

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *