Не померти в горах пластику. Фінляндія різко скорочує використання пластикових відходів

За останні 50 років використання пластику у світі зросло у 20 разів, але на його шкоду почали звертати особливу увагу тільки останнім часом. Єдиного плану «порятунку» від загрози пластикового забруднення довкілля не існує. І кожна з країн, яка стурбована даною проблемою, знаходить свої рішення. Фінляндія розробила власний план з переробки пластику. На думку експертів, швидка його реалізація дасть фінським підприємствам переваги на ринках і відкриє їм нові можливості для зростання, пише видання Uutiset.

Рішучий підхід на державному рівні

Фінляндія активно намагається стати зразковою країною Європи у питаннях переробки пластику або, принаймні, завжди бути серед лідерів. Новий план країни з переробки пластику говорить про те, що у Фінляндії є всі шанси досягти успіху у здійсненні стратегії ЄС, що стосується вирішення цього питання.

Першочергові заходи плану: податок на пластик, розширення депозитної системи збору пластику, поліпшення системи переробки. На думку Міністерства екології, швидкість його реалізації дасть фінським підприємствам переваги на ринках цієї галузі.

«Наш підхід заснований на тому, що рішення про ефективний збір пластику і його заміні більш екологічним матеріалом можуть стати у нагоді всьому світу. Це питання відкриває фінським підприємствам з переробки пластикового сміття можливості для зростання», – говорить міністр житлової політики, енергетики й навколишнього середовища Киммо Тіілікайнен.

Згідно зі стратегією Європейської комісії з боротьби з пластиковими відходами, до 2030 року всі види пластикових упаковок повинні піддаватися переробці. Крім того, використання одноразових виробів із пластику має бути скорочено, використання мікропластику планується обмежити.

Але плани – це одне, а об’єктивна реальність – інше. Чимало підприємств поки що не готові відмовитись від пластику у виробництві. Фінляндія вже зіткнулась у цих питаннях з безліччю труднощів, як і інші країни ЄС. Робоча група Міністерства екології вважає, що Фінляндія повинна підняти питання переробки та використання пластику під час головування країни в Раді Євросоюзу у 2019 році, а також внести цю тему до списку міжнародних питань Фінляндії.

У доповіді, з якою будуть виступати представники фінських екологічних установ та чиновники, прихильники чистого від пластику довкілля закликають висунути додаткові ідеї на рівні ЄС про вирішення питання переробки товарів з вмістом пластику, екодизайну й збільшенні використання переробленого пластику.

Нові методи Фінляндії з переробки пластику

Ідеї ​​національної дорожньої карти з переробки пластику вже знаходяться у міністерстві житлової політики, енергетики й навколишнього середовища. У дорожній карті міститься перелік дій, за допомогою яких можна зменшити шкоду від пластикових товарів, уникнути непотрібного використання, зробити систему переробки пластику більш ефективною, знайти альтернативу пластику, прискорити появу різних інновацій та інвестицій.

На думку укладачів дорожньої карти, в ній показані перші кроки у напрямку до нових і надійних методів використання пластику. Ось головні її пункти:

– дорожня карта пропонує, в тому числі, зниження рівня засмічення за допомогою проведення різних кампаній та укладання договорів «Грін діл» (Green deal);

– для більш ефективної переробки пластикових відходів у дорожній карті пропонуються нові вимоги до роздільного збору сміття та його переробки, розвиток системи утилізації у місцях проживання;

– дорожня карта пропонує переробляти пластикові відходи, використовуючи нові способи і технології, наприклад, хімічну переробку. Ця технологія вже запроваджена в Європі, але її обсяг складає менше 2%. Зараз практично скрізь встановлені системи механічної переробки. Згідно з доповіддю, потрібно провести оцінку зручності системи хімічної переробки у Фінляндії і реалізувати один-два проекти будівництва повноцінних комбінатів з переробки пластику з одним або декількома підрозділами для хімічної утилізації. Пілотні проекти подібних комбінатів вже почали роботу в країні;

– розглядається питання про введення податку на пластик і можливості розширення депозитної схеми збору пластику;

– є мета поліпшити систему сортування пластикових відходів на будівельних підприємствах і оптимізувати переробку, ввести заміщення сільськогосподарського та садового пластика;

– потрібно просувати використання біоматеріалів як альтернативу традиційному використанню пластику й поширити дослідницькі дані про шкідливий вплив пластику на здоров’я і навколишнє середовище.

Пластикова загроза змусила людство прокинутись

Як вже повідомлялось, за  останні 50 років використання пластику у світі зросло у 20 разів. Головний чинник – низька вартість, легкість, міцність, зручність зберігання і гнучкість матеріалу. Пластикові упаковки продовжили термін зберігання їжі і знизили кількість харчових відходів.

На шкоду пластику почали звертати особливу увагу тільки останнім часом. Особливо гнітюче враження на суспільство та екологів справили нові фотографії гігантських скупчень пластику в океані. У таких країнах південно-східної Азії, як В’єтнам, Таїланд і Малайзія, річки виносять в океан велику кількість сміття.

У той же час, у зв’язку з постійним ростом виробничих потужностей і виробленням значної кількості товарів, загальне застосування пластику, на думку укладачів дорожньої карти, у найближчі 20 років збільшиться удвічі. За підрахунками Світового економічного форуму, до 2050 року на виробництво пластику будуть використовувати вже п’яту частину видобутої світової нафти.

Укладачі дорожньої карти вважають, що пропозиції треба відразу ж застосовувати на практиці. У доповіді, яка готується фінськими фахівцями, наголошується, що уряди повинні вживати невідкладних заходів.

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *