Дослідження: датська молодь п’є більше за всіх у Європі. Чому це так

Дослідження на тему, скільки алкоголю споживає молодь, має суперечливі результати. Школярі за останні 20 років п’ють все менше й менше. Але найсвіжіші дані з цієї темі свідчать, що позитивна тенденція вже не актуальна.

Загальна тенденція в Європі така, що молодь зараз п’є менше, аніж раніше. Правда, в Данії все якраз навпаки.

У Фінляндії за останні 20 років теж стало менше молоді, що вживає алкоголь. Особливо стало помітним, що зменшилась кількість тих, хто цілеспрямовано хоче досягти стану серйозного сп’яніння. Зменшення кількості питущих підлітків, можливо, пов’язано з тим, що батьки тепер суворіше контролюють їх, вважає Кірсімарья Райтасало, експерт з Інституту здоров’я та добробуту.

Вона також прийшла до висновку, що тепер молоді люди не відчувають, що їм потрібно комусь пояснювати, чому вони не п’ють.

«Те, що ти не п’єш, зараз простіше сприймається, аніж раніше», – констатує Кірсімарья Райтасало. Вона вивчає тему споживання алкоголю молодими людьми.

Погані новини про випивку в середовищі молоді

На жаль, саме останнє дослідження про споживання алкоголю школярами («Здоров’я в школі», 2017) демонструє, що ця позитивна тенденція зараз призупинилась, каже Райтасало.

Так що рано говорити про те, що хороші позитивні зміни в цій галузі збережуться й будуть продовжуватись.

Дослідження також свідчить, що коли школярі стають молодими дорослими льдьми, вони починають пити ще більше, і споживання алкоголю в їхньому середовищі «нормалізується».

Датська молодь п’є більше за всіх у Європі

Свіжа статистика показує, що ситуація з датською молоддю розвивається всупереч загальній тенденції. У всій Європі та Скандинавії п’ють все менше – але тільки не в Данії.

«Алкоголь сприймається як щось більш буденне й звичайне в Данії, аніж у решті країн Скандинавії», – каже Райтасало.

У Данії віковий поріг для купівлі алкоголю нижчий, аніж в інших скандинавських країнах. У 16 років уже можна купити пиво й вино. У 18 років можна купувати й міцний алкоголь. У Данії алкоголь продається і в звичайних продуктових магазинах, і в кіосках.

«Двадцять келихів пива і шотів за вечір»

«Я випиваю від 20 до 30 келихів пива і шотів за один вечір», – радісно розповідає Емма, ​​коли ми з нею та трьома її подругами зустрічаємось в четвер пізно увечері в Копенгагені.

Подруги сміються і закочують очі, коли вона розповідає, як багато п’є. Не зовсім зрозуміло, чи згодні вони з тим, що вона говорить, або їм здається, що вона перебільшує. Такі обсяги, напевно, змусили б дослідника теми споживання алкоголю похитати головою.

Але всі чотири вважають, що статистика про те, скільки алкоголю споживає датська молодь, справедлива.

«Ми рано починаємо», – кажуть вони.

«Ми, датські дівчата, час від часу добряче напиваємось», – сміється Естер.

Її подруги з нею згодні. Вони цілеспрямовано влаштовують пиятики щотижня.

Нікого в їхній компанії абсолютно не турбує, що вони так багато п’ють, і, якщо вірити їм самим, їхні батьки на цей рахунок теж спокійні.

«Зараз ми просто розважаємось, а коли станемо старшими, будемо пити менше», – кажуть вони.

Петер Конов з організації «Алкоголь і суспільство», яка займається просвітницькою діяльністю з теми алкоголю, розповідає, як учні датських шкіл влаштовують між собою змагання, хто більше вип’є.

Ліберальні правила продажу пива, вина та іншого алкоголю – самі по собі не проблема, на думку Петера Конова.

Однак він вважає, що Данії варто було б зробити більш жорсткими правила в тому, що стосується маркетингу та реклами алкоголю. Звичайно, певні обмеження є і зараз. Наприклад, реклама не повинна бути спрямована на молодь.

«Але ті, хто рекламує алкоголь, часто порушують правила», – говорить він.

Датська політика з алкоголю полягає не в тому, щоб захистити населення від шкоди, що завдається спиртним, а в тому, щоб допомогти людям, які самі не змогли впоратись зі своєю відповідальністю у цій сфері.

Монополію на алкоголь у Данії навряд чи колись запровадять, вважає Конов.

«Такі речі тут навіть не обговорюються», – говорить він.

Пекка Пальмгрен, Yle, Финляндия

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *