Десять років потому: як себе почувають країни, які пережили фінансову кризу

Ірландія

Через три роки після того, як Ірландія була врятована від банкрутства e 2010 році за допомогою екстреного кредиту обсягом 67,5 млрд євро, вона стала першою проблемною країною Єврозони, яка стала на обидві ноги, пише журналіст The Guardian Філліп Інмен.

Він вказує, що суттєві заходи жорсткої економії, включаючи різке скорочення заробітної плати для багатьох працівників державного сектора, переконали Європейський союз, Європейський центральний банк і Міжнародний валютний фонд у тому, що їхні кредити будуть гарантовано погашені.

Наприклад, Інмен пише, що тогочасний міністр фінансів Майкл Нунен поспішив знизити рівень тріумфування і попередив про небезпеку роздування в області власності нового міхура, який може лопнути. Цей фінансовий крах, за його словами, став найскладнішим періодом після картопляного голоду в XIX столітті.

Нунен, ймовірно, був засмучений тим, що в нещодавній доповіді з приводу глобальної власності компанії «Найт Френк» (Knight Frank) Ірландія опинилась на чолі п’яти гарячих точок за останні п’ять років, а наведені у ньому дані показують, що ціни в найбільш дорогих районах Дубліна наближаються до пікових показників 2007 року.

Британський журналіст констатує, що смерть житлового будівництва за останні десять років, незважаючи на зростання доходів домогосподарств та значне збільшення кількості робочих місць (з 1,8 млн в 2012 році до понад 2,1 млн минулого року), викликала різке зростання орендної плати, тому багато молодих робітників опиниись за межами процесу одужання.

Тим часом відсутність житла продовжує залишатись проблемою по всій країні. А в деяких районах від’ємна різниця між вартістю житла та заборгованістю по іпотеці означає, що шрами рецесії ще залишаються. Більше 8% населення країни живуть в умовах постійної бідності, а 7% іпотечних кредитів все ще відстають на три місяці з оплати.

Для розділеної нації все це ускладнює шлях до одужання. У нещодавно проведеному дослідженні газети «Айріш Таймс» (Irish Times) і компанії «Іпсосем-ар-бі-ай» (Ipsos MRBI) відзначається, що 52% виборців «незадоволені тим, як уряд керує країною», тоді як задоволені урядом лише 37% виборців.

Португалія

Інмен уточнює, що Лісабон після краху йшов тим самим шляхом, що й Сполучене Королівство та Ірландія, тобто шляхом жорсткої каральної політики. І так тривало до того моменту, поки виборці в 2015 році не відправили у відставку правий уряд на чолі з Педру Коелью і не привели на його місце соціалістичного лідера Антоніу Кошту. Після цього заходи жорсткої економії були ослаблені, довіру споживачів і бізнесу відновлено, а зростання ВВП залишається вище 2%.

The Guardian зазначає, що нещодавно, звертаючись до Європейського парламенту, Кошта сказав, що жителі Португалії, завдяки його альтернативному економічного підходу, на відміну від багатьох інших європейських країн, відновили «довіру до демократичних інститутів, а також віру в Євросоюз».

Він навів цілий список економічних досягнень, включаючи скорочення нерівності, збільшення зайнятості, а також відповідний до правил Євросоюзу дефіцит бюджету. Минулого року Єврокомісія звільнила Португалію від умов, пов’язаних з наданням їй фінансової допомоги.

У жовтні минулого року Кошта здобув переконливу перемогу на місцевих виборах, у результаті якої соціалісти отримали в своє управління 158 мерій з 308 міст.

Португалія, як і Греція з Іспанією, постраждала від міграції молодих людей після економічного краху, і багато хто з них, ймовірно, вже не повернуться на батьківщину. Минулого року коефіцієнт державного боргу/ВВП склав 146%, і повинен піднятись ще вище, щоб скоротити платежі по кредитах, пише The Guardian.

Греція

Британські журналісти згадують, що падіння уряду правого руху «Нова демократія» на тлі заворушень і страйків у 2015 році відкрило шлях для ліворадикального уряду Алексіса Ціпраса, який погодився отримати фінансову допомогу від Євросоюзу в розмірі 86 млрд євро. Втретє Греція майже стала банкрутом, якщо рахувати з 2010 року, коли в країні почалась боргова криза і уряд отримав 110 млрд євро у вигляді кредиту, а в 2012 році Брюссель погодивсь надати ще 130 млрд євро.

Після майже 10 років режиму суворої, здатної довести до сліз економії, за якої податки збільшувались, соціальні допомоги зменшувались, пенсії скорочувались, а тисячі співробітників державного сектора втратили робочі місця, уряд погодивсь отримати останній транш від Євросоюзу, а в серпні країна вже звільнилась від його контролю. Однак мало хто з економістів вірить в те, що країна, що має коефіцієнт держборг/ВВП на рівні 180%, здатна знайти кошти, необхідні для інвестування в економіку і для оплати кредитів, вказує The Guardian.

Ціпрас готовий погодитись з умовами третьої за рахунком фінансової допомоги, що буде означати продовження режиму жорсткої економії та збереження до 2022 року профіциту в державному секторі. Жодна інша країна ОЕСР не змогла витратити менше коштів, ніж вона отримує за рахунок податків, хоча греки сподіваються це зробити.

Надію подає те, що туризм повернувсь до рекордного рівня, а деякі молоді професіонали починають повертатись після десяти років життя за кордоном.

Іспанія

Автор статті Інмен каже, що Мадрид зміг уникнути повної залежності від фінансової допомоги, проте розвал його банківської системи означав, що в кризові місяці 2012 року коли, коли Греція та Ірландія перебували на краю прірви, правий уряд Маріано Рахоя погодивсь отримати 100 млрд євро від Євросоюзу.

Рахой перебував під тиском після того, як банківська група «Банк» (Bankia) попросила у держави допомогу в розмірі 19 млрд євро, тоді як міжнародні інвестори, насправді, відключили Іспанію від фінансових ринків.

Подібно до Ірландії, Іспанія з того часу значно покращила ситуацію в економіці. Зростання ВВП у період з 2015 року по 2017 рік склав у середньому 3,2%, і, крім того, помітним стало зростання робочих місць та відновлення доходів домогосподарств.

Однак деякі регіони відновились швидше за інші, що викликало політичні конфлікти. Деякі лідери з Каталонії, які хваляться тим, що у них у регіоні знаходяться, в тому числі, штаб-квартири фірм «Манго» (Mango) і «Зара» (Zara), залишаються або у в’язниці, або в еміграції після протестів, які ледве не привели до відокремлення цього регіону. Рахой недавно був зміщений за результатами голосування про довіру, а його місце зайняв лідер соціалістів Педро Санчес, який, як очікується, послабить режим жорсткої економії, стверджує The Guardian.

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *