Газета «Жечпосполіта»: боротьба проти проекту «Північний потік 2» загострюється

Польща продовжує сподіватися заблокувати будівництво «Північного потоку 2». Для цього їй потрібна більшість в ЄС, щоб домогтися внесення поправок у газову директиву ЄС, і таким чином поширити норми європейського законодавства на цей газопровід. У цьому їй буде протистояти Німеччина, але ключову роль відіграє Франція, пише польська газета «Жечпосполіта».

Румунія, яка виконує у цьому півріччі обов’язки голови Ради ЄС, хоче підтримати Польщу й прискорити роботи над газовою директивою ЄС. Йдеться про внесення поправок, завдяки яким з’являться чіткі формулювання, які дозволяють поширити норми європейського законодавства на «Північний потік 2» – третю й четверту нитки російського газопроводу, що проходить по дну Балтійського моря. Це означає, що росіяни будуть зобов’язані надати доступ до труби третім сторонам, оприлюднювати тарифи й розділити функції постачальника та оператора. Експерти кажуть, що у такому випадку проект виявиться для Росії нерентабельним, тому країни, незадоволені експансією Газпрому, висловлюються за внесення поправок у директиву, а проти виступають ті держави, які зацікавлені у збільшенні обсягу поставок російської сировини.

Єврокомісія надала проект директиви ще в листопаді 2017 року. Європарламент у прискореному темпі схвалив ініціативу, погодившись зі змістом доповіді, підготовленої Єжи Бузеком. Рада ЄС, однак, заблокувала законопроект. Проти нього висловлювалася Німеччина, крім того, роботою Ради у 2018 році керували по черзі дві країни, які прихильно ставляться до «Газпрому», – Болгарія та Австрія.

Ситуація змінилася 1 січня 2019 року, коли головування в ЄС перейшло до Румунії. Бухарест оголосив, що 6 лютого він має намір провести голосування послів країн-членів ЄС, яке покаже, чи готова більшість країн підтримати нову директиву. Це гарна новина для Польщі: чим швидше відбудеться голосування, тим більше буде шансів на те, що директиву затвердять ще до чергових виборів до Європарламенту, тобто до травня. Затримка ускладнить ситуацію, адже може з’ясуватися, що «Північний потік 2», який наразі ще будується, буде вже готовий.

Однак гарантій того, що проект буде схвалено, немає. Брюссельські дипломати звертають увагу, що хоча 13 держав висловлюються за поправки, щоб їх прийняти, потрібно отримати згоду більшості, тобто в тому числі згоду трьох великих країн, які ще продовжують коливатися, а це Іспанія, Італія та Франція. Польщі та її союзникам доведеться спробувати схилити їх на свій бік.

У свою чергу, Німеччина та її союзники можуть заблокувати ініціативу, сформувавши так звану «блокуючу меншість». Для цього буде достатньо, щоб до сьогоднішнього кола друзів Газпрому (Німеччини, Австрії, Голландії, Бельгії, Угорщини, Чехії та Болгарії) приєдналась лише одна країна з вищевказаної трійки.

Які перспективи того, що новий текст директиви вдасться затвердити? «Іспанія та Італія дають зрозуміти, що вони хотіли б вивести з-під дії директиви газопроводи, які мають зменшений вплив на європейський ринок», – розповідає дипломат однієї з країн ЄС, який бере участь у роботі над документом. Йдеться про локальні газопроводи, якими надходить сировина з Північної Африки. Польща була б готова підтримати таку поправку, наприклад, за умови, що буде визначений ліміт обсягу поставок, до якого на той чи інший об’єкт не поширюватимуться європейські вимоги.

Складніше зрозуміти наміри Франції. «В принципі вона згодна із загальною ідеєю директиви, тобто хоче зміцнювати енергетичну безпеку», – каже дипломат. При цьому французи будуть керуватися у своєму рішенні політичними міркуваннями. «Париж повинен зважити, чи варто виступати проти Німеччини у такому важливому для неї питанні», – підкреслює інший наш співрозмовник. Дипломати визнають, що на переговорах Берліну буде легше, аніж Варшаві, схилити на свою сторону інші країни, але доля директиви ще не вирішена.

Можливо також, що Румунія з подачі Німеччини в останній момент відмовиться від проведення голосування. Це, однак, менш вірогідний варіант розвитку подій. Румунія відчуває тиск також з іншого боку, на якому не тільки Польща, але і США – важливий союзник Бухареста. Американці загрожують ввести санкції проти європейських компаній, які входять разом з Газпромом до консорціуму, що займається будівництвом «Північного потоку 2»: німецьких «Юніпер» (Uniper) і «Вінтерсхолл» (Wintershall), французької «Енжі» (Engie), англо-голландської «Шелл» (Shell) та австрійської ОМВ (OMV).

Анна Слоєвська

Facebook коментарі

Пов'язані статті

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *